Ebeveynlerin okul öncesi eğitimi tercih etme nedenleri (İstanbul ili örneği)
Reasons for parents' preference for preschoo education (Istanbul province example)
- Tez No: 906753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Artan nüfus nedeniyle yoğun rekabet ortamı giderek artmaktadır. Bu yoğun rekabet ortamında bireylerin farklı olabilmesi için iyi bir eğitim alması artık kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi eğitimin önemi her geçen gün artmaktadır. Ebeveynler çocuklarının okul öncesi eğitimi alması için, kaliteli eğitim alabileceği okulları aramaktadır. Bu çalışma İstanbul Tuzla ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulunda, eğitim gören çocukların ebeveynleri ile yapılmıştır. Çalışmanın yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre okul öncesi eğitimin zorunlu ve gerekli olduğunu, çocukların gelişimi için okuldan ve özellikle öğretmenden beklentilerin yüksek olduğunu göstermektedir. Ankete katılan ebeveynlerin çoğunluğunun çalışan ebeveynler olduğu ve okul öncesi kurumlarının güvenli bir yer olarak görüldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca, okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim amaçlı kurumlar olarak kabul edildiği ve ebeveynler tarafından benimsendiği görülmektedir. Ankette, velilerin okul öncesi eğitimin ücretsiz olması gerektiği, kurumun yerleşim yerlerine ve kendi evlerine yakın olması gerektiği, okulun fiziksel yapısının çocukların gelişim özelliklerine uygun olması ve çocuk sağlığına uygun yapıda olması gerektiği düşüncesi öne çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda hem ebeveynlere hem de okul yöneticilerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing population, the intense competitive environment is gradually increasing. In this intensely competitive environment, it has become inevitable for individuals to receive a good education in order to be different, therefore the importance of pre-school education, which is the first step of education, is increasing day by day. Parents are looking for schools where their children can receive quality education for better pre-school education. This study was conducted with parents in Seniye-Hüseyin Özalp pre-school education centers in Tuzla district of Istanbul. Quantitative research method was used as the method of the study. The data obtained was analyzed using the descriptive analysis method. Research findings show that pre-education is compulsory and necessary and that expectations from the school and especially from the teacher are high for the development of children. It was observed that the majority of the parents participating in the survey were working parents and that preschool institutions were seen as a safe place. In addition, it seems that pre-school education institutions are accepted as institutions for education and training purposes and are adopted by parents. In the survey, parents' opinions that pre-school education should be free, that the institution should be close to their settlements and their own homes, that the physical structure of the school should be suitable for children's developmental characteristics and that it should be suitable for child health came to the fore. As a result of the study, recommendations were made for both parents and school administrators.