6 Şubat depremlerini yaşamış 18-25 yaş üniversite öğrencilerinde olumlu çocukluk yaşantıları, yılmazlık ve acının dönüştürücü gücü arasındaki ilişki
The relationship between positive childhood experiences, resilience and the transformative power of pain in university students aged 18-25 who experienced the February 6 earthquakes
- Tez No: 906844
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada 6 Şubat depremini yaşamış 18-25 yaş arasındaki bireylerde olumlu çocukluk yaşantıları ve yılmazlığın acının dönüştürücü gücü üzerindeki yordayıcı etkisi korelasyonel araştırma deseniyle incelenmiştir. Araştırmanın evrenini depremi yaşamış ve deprem bölgesindeki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, örneklemini ise depremi yaşamış 18-25 yaş arası 445 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Olumlu Çocukluk Deneyimleri Ölçeği”ve“Acının Dönüştürücü Gücü Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi kısmında T-testi, Tek yönlü varyans analizi (one- way anova), Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 18-25 yaş üniversite öğrencilerinde olumlu çocukluk deneyimlerinin ve yılmazlığın cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Bunun yanında acının dönüştürücü gücünün öğrencilerin deprem sonrası ortam değişikliği yapma durumuna ve yaşa göre farklılaştığı görülmektedir. Sınıf ve başa çıkma düzeyine göre yapılan varyans analizi sonuçlarına göre yılmazlık ve acının dönüştürücü gücünün sınıf ve başa çıkma düzeyine göre de farklılaştığı görülmüştür. Yılmazlık ile acının dönüştürücü gücü arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki ve yine benzer şekilde yılmazlık ile olumlu çocukluk deneyimleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Olumlu çocukluk deneyimleri ile acının dönüştürücü gücü arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak yılmazlık ve olumlu çocukluk yaşantılarının acının dönüştürücü gücünü pozitif yönde anlamlı şekilde yordadığı anlaşılmaktadır. Analizler sonucu elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive effects of positive childhood experiences and resilience on the transformative power of suffering in individuals aged between 18 and 25 who experienced the February 6 earthquake were examined using a correlational research design. The universe of the study consists of students who experienced the earthquake and are studying at universities in the earthquake region, and the sample consists of 445 university students between the ages of 18-25 who experienced the earthquake.“Personal Information Form”,“Brief Psychological Resilience Scale”,“Positive Childhood Experiences Scale”and“Transforming Power of Suffering Scale”were used as data collection tools. In the data analysis part, T-test, One-way analysis of variance (one-way ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Hierarchical Regression Analysis were performed. According to the analysis results, it was seen that positive childhood experiences and resilience differed based on gender among university students aged 18-25. In addition, it was concluded that the transformative power of suffering differed according to the students' age and whether they moved to another place after the earthquake. The results of the variance analysis conducted based on class and coping level showed that resilience and the transformative power of suffering differed according to class and coping level. There is a positive significant relationship between resilience and the transformative power of suffering and similarly, there is a positive significant relationship between resilience and positive childhood experiences. Additionally, there is a significant positive relationship between positive childhood experiences and the transformative power of pain. Consequently, it is understood that resilience and positive childhood experiences significantly predict the transformative power of suffering in a positive way. The findings obtained as a result of the analyses were discussed in the context of the literature.