Özel yetenekli öğrencilerin akademik öz güvenlerinde konuşma ve yazma kaygılarının yordayıcı rolü
The predictive role of speaking and writing anxiety in the academic self-confidence of gifted students
- Tez No: 906855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özel yetenekli öğrenciler akranlarına göre daha farklı özelliklere sahiptirler. Bu farklılıklarının dikkate alınmadığı akademik ortamlarda kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade etmede sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu hususlar dikkate alınarak bu araştırmada ilkokul 4. sınıfa devam eden özel yetenekli öğrencilerin akademik öz güvenlerinde konuşma ve yazma kaygılarının yordayıcı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yönteminin tarama modeline dayanan çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul'daki BİLSEM'lerde eğitim görmekte olan 320 özel yetenekli 4. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, akademik öze yeterlik ölçeği, konuşma kaygısı ölçeği, yazma kaygısı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22. paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizi sonucuna göre özel yetenekli öğrencilerin konuşma kaygılarında artış olduğunda akademik öz güvenlerinde düşüş görülmektedir. Benzer şekilde yazma kaygılarındaki artış akademik öz güvenlerinde düşüşün yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca konuşma ve yazma kaygılarının akademik öz güvenlerini yordadığı belirlenmiştir. Sonuçlardan hareketle özel yetenekli öğrencilerin kendilerini rahat bir şekilde sözlü ve yazılı olarak ifade edemedikleri durumlarda akademik öz güvenlerinde de düşüşün yaşandığı ifade edilebilir. Özel yetenekli öğrencilerin kendilerine özgü bir eğitim ortamıyla karşılaşmaları onların ifade edici dil becerilerine ilişkin kaygılarını düşüreceğinden akademik öz güvenlerinin de artacağı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Specially talented students have different characteristics than their peers. They may face problems expressing themselves verbally and in writing in academic environments where these differences are not taken into account. Taking these issues into consideration, this study aimed to examine the predictive role of speaking and writing anxieties on the academic self-confidence of gifted students attending the 4th grade of primary school. The study, based on the scanning model of the quantitative research method, was conducted with 316 specially talented 4th grade students studying at BİLSEMs in Istanbul in the2023-2024 academic year. Personal information form, speaking anxietyscale and writing anxiety scale were used to collect data. The analysis of the data obtained was carried out with the SPSS 22 package program. According to the results of the correlation and regression analysis, when the speaking anxiety of gifted students increases, their academic self-confidence decreases. Similarly, the increase in writing anxiety causes a decrease in academic self- confidence. Based on the results, it can be stated that when gifted students cannot Express themselves comfortably verbally and in writing, their academic self-confidence also decreases. It can be concluded that the academic self-confidence of gifted students will increase as their exposure to a unique educational environment will reduce their anxiety regarding their expressive language skills.