Retro oyun tasarımlarının Tetris oyunu özelinde incelenmesi ve günümüz modern oyun tasarımı yazılımlarıyla artırılmış gerçeklik üzerinden yeniden yorumlanması
Analyzing retro game designs in the specific case of Tetris game and reinterpreting them through augmented reality with today's modern game design software
  1. Tez No: 906856
  2. Yazar: AHMET DOĞUHAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada; retro bir oyun olan Tetris'in oyun teknolojisinin ulaştığı teknolojik son noktalardan birisi olan AR sistemine aktarılması ve oyun dünyasında bu noktaya gelene kadar yaşanan süreç anlatılmaktadır. Retro oyun tasarımının daha iyi anlaşılabilmesi için araştırma, retro kavramının kapsamlı bir şekilde açıklanmasıyla başlamaktadır. Retro sanat akımları ışığında sanat ve tasarımda retronun etkileri incelenmekte ve örneklendirilmektedir. Retronun oyun dünyasına etkileri kapsamında oyun kavramının tarihsel ve teknolojik gelişimi anlatılmış oyun dünyasına yön veren oyunlardan biri olan Tetris genel tarihçesi ve oyun dünyasına katkıları ile açıklanmıştır. Oyunların dönüşümünün altında yatan teknolojik gelişmeler oyun bilgisyaralarının donanımsal ve yazılımsal değişimleri üzerinden ifade edilmiştir. Son olarak retro bir oyun olan Tetris'in oyun teknolojisinin son adımı olan AR sisteminde çalıştırılması ve kullanılır hale getirilmesi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the transform of Tetris, a retro game, to the AR system, which is the last point reached by game technology, and the process experienced in the game world until this point is explained. In order to better understand retro game design, the research begins with a comprehensive explanation of the concept of retro. In the light of retro art movements, the effects of retro in art and design are examined and exemplified. Within the scope of the effects of retro on the game world, the historical and technological development of the game concept is explained and Tetris, one of the games that shaped the game world, is explained with its general history and contributions to the game world. The technological developments underlying the transformation of games are expressed through the hardware and software changes of game computers. Finally, Tetris, a retro game, is explained to be run and used in the AR system, which is the last step of game technology.