Sermaye piyasası hukukunda yapay zekâ tabanlı yatırım faaliyetleri: Robo-danışmanlar ve algoritmik alım satım
Artificial intelligence-based investment activities in capital markets law: Robo-advisors and algorithmic trading
  1. Tez No: 906862
  2. Yazar: YİĞİT TÜRKER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tezde, yapay zekâ tabanlı yatırım faaliyetleri sermaye piyasası hukuku çerçevesinde incelenmektedir. Söz konusu yatırım faaliyetleri robo-danışmanlık ve algoritmik alım satım olarak iki ana kategoride ele alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde robo-danışmanlık ve algoritmik alım satım faaliyetlerinin içeriğine, ikinci bölümde bunların hukuki niteliğine, üçüncü bölümde bu faaliyetler bakımından uygulama alanı bulan hükümlere -özellikle hukuki sorumluluğa- odaklanılmıştır. Çalışmamızda işaret ettiğimiz uygulama örnekleri yalnızca konunun daha iyi anlaşılması ve bilimsel araştırma amaçlı olup, hiçbir kurumun faaliyetleri ve hizmetleri hakkında hukuki görüş veya yorumumuzu bildirmemektedir. Ülkemizde de yaygın biçimde uygulama alanı bulan algoritmik yatırım faaliyetleri bağlamında, özellikle robo-danışmanlık bakımından, açık düzenlemeler henüz mevcut değildir. Bu itibarla, tezde, robo-danışmanlık ve algoritmik alım satım faaliyetlerinin sermaye piyasası hukukundaki yeri karşılaştırmalı biçimde incelenmekte; boşluk bulunan hâller için de lege lata çözüm ve de lege ferenda düzenleme önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, artificial intelligence-based investment activities are analyzed within the framework of capital markets law. Such investment activities are approached under two main categories: robo-advisory and algorithmic trading. The thesis consists of three chapters; the first chapter focuses on the content of robo-advisory and algorithmic trading services, the second chapter on their legal nature, and the third chapter focuses on the applicable provisions to these services, particularly civil liability. The examples of practices being pointed out in this thesis are only for the purpose of better understanding the topic and scientific research, and do not express our legal opinion or interpretation on the activities and services of any institution. In the context of algorithmic trading activities, as widespread practices in Turkey, there are not yet clear regulations, especially regarding robo-advisory. In this respect, this thesis comparatively analyzes the position of robo-advisory and algorithmic trading services in capital markets law, and proposes de lege lata solutions and de lege ferenda regulations in case of legal gaps.