Mizofonisi olan bireylerin dikkat ve sözel bellek performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of attention and verbal memory functions of individuals with misophonia
- Tez No: 906988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Mizofoni diğer insanlar tarafından çıkarılan belirli seslere karşı olumsuz duygusal ve davranışsal tepkiler verme ile karakterize olan bir durumdur. Bu çalışmada mizofoni semptomları olan bireylerin dikkat ve sözel bellek performanslarının nöropsikolojik testlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya psikiyatri ve kulak burun boğaz bölümü tarafından değerlendirilen ve mizofoni semptomları olduğu belirlenen 30 kişi ile mizofoni semptomları olmayan 40 kontrol olmak üzere 70 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Mizofoni Ölçeği, Sayı Menzili Testi (SMT), Sözel Akıcılık Testi (SAT), Stroop Testi (ST) ve Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (Öktem-SBST) uygulanmıştır. Bulgular: Mizofonisi olan grubun DASÖ-21 alt boyutları ve toplam puanları mizofonisi olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu bulunmuştur (p < 0.05). Sözel Akıcılık Testi-semantik akıcılık bölümünde mizofonisi olanlar kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük performans göstermiştir (p < 0.05). Stroop Testi -yanlış sayısı mizofonisi olanlarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p < 0.05). Stroop testinin diğer boyutlarında, SMT, SAT-fonetik akıcılık ve SBST görevlerinde ise mizofonisi olanlar kontrollerle benzer performans gösterdiler. Sonuç: Mizofonisi olan grubun depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin yüksek olduğu; bazı dikkat parametlerinde düşük performans gösterdikleri görülmüştür. Sözel bellek performansları ise kontrollerle benzerdir. Mizofonide dikkat ve bellek arasındaki ilişkinin daha büyük örneklem ve daha kapsamlı nöropsikolojik testlerle değerlendirilmesinin literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: Misophonia is a condition characterized by negative emotional and behavioral responses to certain sounds made by other people. This study aimed to evaluate the attention and verbal memory performances of individuals with misophonia symptoms using neuropsychological tests. Materials and Methods: The study included 70 participants, 30 of whom were evaluated by the psychiatry and otolaryngology department and determined to have misophonia symptoms, and 40 controls without misophonia symptoms. The Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Misophonia Scale, Digit Span Test (SMT), Verbal Fluency Test (VFT), Stroop Test (ST), and Oktem Verbal Memory Processes Test (Oktem-SBST) were applied to the participants. Results: The DASS-21 subscales and total scores of the misophonic group were found to be statistically significantly higher than those without the misophonic group (p < 0.05). In the semantic fluency section of the Verbal Fluency Test, misophonic patients performed significantly lower than the control group (p < 0.05). The number of Stroop Test errors was found to be significantly higher in misophonic patients than in the control group (p < 0.05). In other dimensions of the Stroop test, SMT, SAT-phonetic fluency, and SBST tasks, misophonic patients performed similarly to controls. Conclusion: It was found that the misophonia group had high levels of depression, anxiety, and stress; and showed low performance in some attention parameters. Their verbal memory performance was similar to controls. Evaluating the relationship between attention and memory in misophonia with a larger sample and more comprehensive neuropsychological tests is thought to be contributing to the literature.