Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan sudak (Stizostedion lucioperca (l. 1758))'in büyüme ve beslenme biyolojisi
The Growth and feeding biology of pike-perch (Stizostedion lucioperca (l. 1758)) lives in Hirfanlı
- Tez No: 76324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
HİRFANLI BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYAN SUDAK (Stizostedion lucioperca (L., 1758))'IN BÜYÜME VE BESLENME BİYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ABLAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu araştırmada, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Stizostedion lucioperca (L., 1758)'nın büyüme ve beslenme özellikleri incelenmiştir. Ağustos 1996-Temmuz 1997 tarihleri arasında 326 adet Sudak avlanmıştır. Örneklerin I-V yaşları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Populasyon genelinde çatal boy değerleri 105-529 mm, ağırlık ise 12-1520 g arasında değişim göstermektedir. Boy-ağırlık ilişkisi denklemi dişi+erkek bireylerde W = 0,00001049.L3,07, kondüsyon faktörü ise 0,9860 olarak bulunmuştur. Sudak bireylerinin mide içeriklerinde bulunma sıklığına göre sırasıyla Gammarus (% 27,7), Diptera larva ve pupaları (% 22,7), balık ve balık parçalan (% 22,1), Odonata nimfleri (% 9,8), organizma parçaları (% 9,5), Mysis (% 6,0), Isopoda (% 1,9) ve ipliksi alg (% 0,3) materyallerine rastlanmıştır. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Stizostedion lucioperca, Sudak, Büyüme, Kondüsyon faktörü, Beslenme Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
11 THE GROWTH AND FEEDING BIOLOGY OF PDXE-PERCH {Stizostedion lucioperca (L., 1758)) LIVES IN HİRFANLI DAM LAKE (M. Sc. Thesis) Özlem ABLAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT In this study, growing and feeding features of Stizostedion lucioperca (L., 1758) lives in Hirfanli Dam Lake on Kızılırmak River, were investigated. In between the dates of August 1996 and July 1997, 326 Pike-perches were caught The ages of samples were ranged in between I and V. In the population the fork length and the weighting values were ranged from 105-529 mms and 12-1520 grams respectively. Length and weight correlations were W=0.00001049L3 07 in males and females. The condition factor was estimated to be 0.9860. The stomach contents of Pike-perch and their rates were observed to be as follows: Gammarus (27.7 %), Diptera larvae and pupae (22.7 %), fishes and their pieces (22.1 %), Odonata nymphae (9.8 %), pieces of organisms (9.5 %), Afysis (6.0 %), Isopoda (1.9 %) and algae (0.3 %). Science Code : 401.01.06 Key Words : Stizostedion lucioperca, Pike-perch, Growth, Condition factor, Feeding. Page Number : 90 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ