Hirfanlı Baraj Gölü ( Kışehir )'nde yaşayan sazan ( Cyprinus carpiol., 1758 )'in büyüme ve beslenme özellikleri
- Tez No: 36096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
HÎRFANLI BARAJ GÖLÜ (KIRŞEHİR)'NDE YAŞAYAN SAZAN (Cyprinus carpio L., 1758)*IN BÜYÜME VE BESLENME ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İlknur KARACA GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL-1995 ÖZ Nisan 1994-Nisan 1995 tarihleri arasında Hirfanlı Baraj Gölü (KIRŞEHİR)'nde yapılan bu çalışmada Sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'m yaş kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörü, eşey oranları ve beslenme özellikleri incelenmiştir. Örneklerin I-VII yaş arasında dağılım gösterdiği tepsit edilmiştir. Çatal boy değerleri Dişi+Erkek bireylerde 135-^44 mm., ağırlık ise 46,6-1.801,1 gr. arasında değişim göstermektedir. Kondüsyon faktörü tüm populasyonda ortalama 2,111 olarak bulunmuştur. Sindirim kanalı incelemesi sonucunda beslenmenin mevsimsel değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Sindirim kanalı içeriklerinde alglere (%63,65), bentik (%19,16), zoop- lanktonik (%14,61) organizmalara ve diğer yapılara (%2,58) rastlanmıştır. Bilim Kodu : 401.05.00 Anahtar Kelimeler : Cyprinus carpio, Yaş-Boy, Yaş-Ağırlık İlişkisi, Büyüme, Beslenme Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURU
Özet (Çeviri)
11 GROWTH AND FEEDING OF COMMON CARP (Cyprinus carpio L., 1758) IN LIVING HİRFANLI DAM LAKE (Masters Thesis) îlknur KARACA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER-1995 ABSTRACT In this study, age composition age-length, age-weight, length-weight relations hips, condition factor, sex ratio and feeding habit of common carp (Cyprinus carpio L., 1758) were examined between April 1994 and April 1995 in Hirfanh Dam Lake (Kırşehir). Age composition was found between I and VII. In males+females the value of length changes 135-^44 mm. and the value of weight changes 46,6-1.801,1 gr. The condi tion factor has been found 2,1 li In the feeding habit has been observed seasonal changes. And algae (%63,65), bent- hie (%19,16), zooplanktonik (%14,61) organisms, some structre (%2,58) were found in di gestion canal of common carp. Science code : 401.05.00 Key Words : Common carp, Age-weight, Age-length Relations ships, Growth, Food habits. Page number : 53 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURU