Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde serebrovasküler hastalık nedeniyle yatan hastaların prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of patients hospitalized in Erciyes University Internal Medicine Intensive Care Unit due to cerebrovascular disease
  1. Tez No: 907134
  2. Yazar: BAHRUZA MUSAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve amaç: Yoğun Bakım Ünitesinde serebrovasküler hastalık nedeniyle yatan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi ve mortaliteyi etkileyen risk faktörlerinin tespit edilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif olarak Kasım 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Erciyes Üniveresitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde, 24 saat ve daha fazla serebrovasküler hastalık nedeniyle yatan 18 yaş ve üzeri hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya 50 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 62±18 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: To evaluate the clinical and laboratory findings of patients hospitalized in the Intensive Care Unit for cerebrovascular disease and to determine the risk factors affecting mortality. Materials and methods: This study was prospectively conducted between November 2020 and December 2023 in Erciyes University Faculty of Medicine, Internal Medicine Intensive Care Unit on patients aged 18 years and older who were hospitalized for 24 hours or more due to cerebrovascular disease. Results: Fifty patients were included in this study. The mean age of the patients was 62±18 years.