Adolesan idiyopatik skolyozlu bireylerde skapular stabilizasyon egzersizlerinin skolyoz şiddeti, skapula pozisyonu ve omuz imbalansı üzerine etkisi
The effect of scapular stabilization exercises on scoliosis severity, scapula position and shoulder imbalance in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 907224
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adolesan İdiyopatik Skolyozlu (AİS) bireylerde Schroth egzersizleri ile kombine uygulanan skapular stabilizasyon egzersizlerinin skolyoz şiddeti, skapula pozisyonu ve omuz imbalansı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Lenke tip 1 ana torasik eğriliğe sahip 26 AİS'li birey dahil edildi. Dahil edilen bireyler Schroth Grubu (Kontrol Grubu) (n=13) ve Skapular Stabilizasyon Grubu (Deney Grubu) (n=13) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da aynı fizyoterapist tarafından Schroth egzersiz programı uygulanırken, deney grubuna Schroth egzersizlerine ek olarak haftada 3 gün 8 hafta boyunca skapular stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Cobb açısı ön-arka radyografi ile, gövde rotasyon açıları öne eğilme testi sırasında skolyometre ile, skapula pozisyonu Lateral Skapular Kayma Testi ve Skapular İndeks yöntemi ile, periskapular kas kuvveti manuel kas testi cihazı ile, omuz imbalansı radyografik ve klinik ölçümlerin analizi ile, kozmetik deformite algısı Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası ile, yaşam kalitesi Japon Skolyoz Anketi-27 ile ve memnuniyet düzeyi Visual Analog Skalası ile tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Schroth egzersizleri ile kombine uygulanan skapular stabilizasyon egzersizlerinin omuz imbalansının göstergelerinden olan boyun tilti ve skapular açıyı azaltmada, yaşam kalitesini ise artırmada kontrol grubundan daha etkili olduğu bulundu (p0,059: orta ve η2> 0,138: geniş) elde edilen gelişmelerin çoğunda da deney grubunun daha etkili olduğu saptanmıştır. Hafif ila orta derece eğriliklerde Schroth egzersizleri ile kombine skapular stabilizasyon egzersizleri uygulanmasının AİS'li bireylerin tedavisine katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of scapular stabilisation exercises combined with Schroth exercises on scoliosis severity, scapula position and shoulder imbalance in individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS). The study included 26 individuals with Lenke type 1 main thoracic curvature and AIS. The included individuals were randomly divided into two groups as Schroth Group (Control Group) (n=13) and Scapular Stabilization Group (Experimental Group) (n=13). While Schroth exercise programme was applied to both groups by the same physiotherapist, scapular stabilization exercises were applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks in addition to Schroth exercises. Cobb angle was evaluated by anteroposterior radiography, trunk rotation angles by scoliometer during forward bending test, scapular position by Lateral Scapular Slide Test and Scapular Index method, periscapular muscle strength by manual muscle testing device, shoulder imbalance by analysis of radiographic and clinical measurements, cosmetic deformity perception by Walter Reed Visual Assessment Scale, quality of life by Scoliosis Japanese Questionnaire-27 and satisfaction level by Visual Analogue Scale before and after treatment. Scapular stabilization exercises combined with Schroth exercises were found to be more effective than the control group in decreasing neck tilt and scapular angle, which are indicators of shoulder imbalance, and increasing quality of life (p 0.059: medium and η2> 0.138: large). It was concluded that scapular stabilization exercises combined with Schroth exercises will contribute to the treatment of individuals with mild to moderate curvature AIS.