Sjögren sendromu tanılı hastalarda majör tükürük bezlerinin ultrasonografik özelliklerinin ve oral bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasonographic features of major salivary glands and oral symptoms in patients with sjogren's syndrome
  1. Tez No: 907234
  2. Yazar: BETÜL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖLLER BULUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması Sjögren Sendromu (SS) tanılı hastalarda tükürük bezlerinin ultrasonografik bulguları, oral semptomların sıklığı, DMFT indeksi ve uyarılmamış tükürük akış hızı arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu retrospektif dizaynlı çalışmada SS tanılı hastaların parotis ve submandibular tükürük bezlerinin ultrasonografik bulguları Hocevar ve Milic skorlamasına göre (ekojenite, homojenite, hipoekoik alan, hiperekojen yansıma ve glandüler sınır netliği) değerlendirildi ve oral bulguların sıklığı, uyarılmamış tükürük akış hızı, DMFT indeksi hesaplandı ve bu parametreler arasındaki ilişkiler incelendi. SS hastalarına ait ultrasonografi verileri ve DMFT indeksi sağlıklı kontrol grubu verileri ile karşılaştırıldı. Çalışma popülasyonu 43 SS hastası ve 43 kontrol grubundan oluşmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması 50,09±11,235 ve ortalama hastalık süresi 37,14±51,805 aydı. Hastalarda Hocevar ve Milic toplam skorları kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p0.1 ml/dk olanlarda anlamlı düzeyde daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to evaluate the relationships between the ultrasonographic findings of the salivary glands, the frequency of oral symptoms, the DMFT index and the unstimulated salivary flow rate in patients diagnosed with Sjögren Syndrome (SS). In this retrospective study, the ultrasonographic findings of the parotid and submandibular salivary glands in patients diagnosed with SS were evaluated according to the Hocevar and Milic scoring system (echogenicity, homogeneity, hypoechoic area, hyperechoic reflection and glandular border clarity), and the frequency of oral findings, the unstimulated salivary flow rate and the DMFT index were calculated and the relationships between these parameters were examined. The ultrasonographic data and the DMFT index of SS patients were compared with the healthy control group data. The study population consisted of 43 SS patients and 43 healthy controls. The mean age of the patients was 50.09±11,235 years and the mean disease duration was 37.14±51,805 months. It was observed that the total Hocevar and Milic scores were significantly higher in the patients than in the control group (p0.1 ml/min.