5. sınıf öğrencilerinin yıkıcı doğa olayları ile ilgili kavramsal anlamaları ve öğrenci görüşleri: İnteraktif Sel ve Taşkın Müzesi gezisi
5th grade students' conceptual understandings and opinions on destructive natural events: Interactive Flood and Overflow Museum visit
- Tez No: 907476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı müze eğitiminin 5. sınıf öğrencilerinin yıkıcı doğa olayları ile ilgili kavramsal anlamaları ve görüşlerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Trabzon ilindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 28, 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Yıkıcı Doğa Olayları Kavramsal Anlama Testi (YDOKAT)”,“İnteraktif Sel ve Taşkın Müzesi Zihin Haritası (İSTMZH)”ve“İnteraktif Sel ve Taşkın Müzesi Değerlendirme Anketi (İSTMDA)”kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasından yararlanılmıştır. Müze gezisi öncesinde YDOKAT ve İSTMZH, müze gezisi sonrasında ise YDOKAT, İSTMZH ve İSTMDA uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Uygulanan YDOKAT sonucunda öğrencilerin ön testinde“heyelan”,“taşkın”,“baskın”ve“sel”kavramlarını birbirlerinin yerine kullanmaları sebebiyle kavram yanılgılarının olduğu, son testte çoğu öğrencinin bu konudaki yanılgılarının giderildiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin İSTMZH bulguları incelendiğinde son testte ön teste göre renklenme ve dallanmanın daha fazla olduğu, konunun ana hatlarının daha iyi ifade edildiği görülmüştür. İSTMDA sonucunda öğrencilerin müze eğitimine dair olumlu düşüncelere sahip oldukları, maketlerin ilgilerini çektiği, gerçek yaşamdan verilen örneklerden etkilendikleri ve sinema salonunda izletilen bilgilendirici videolar ile yıkıcı doğa olaylarından korunma yolları hakkında bilinçlendiklerini ifade ettikleri saptanmıştır. Öğrencilerin müze içerisinde yıkıcı doğa olaylarından bazı kavramlara yönelik daha fazla uygulama ve içerik bilgisi talebinde bulundukları görülmüştür. Bu bağlamda, farklı fen konu ve kavramlarında da müze eğitiminin yapılması ve şartlarının sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the conceptual understandings and opinions of 5th grade students regarding destructive natural events through museum education. The sample of the research consists of 28 5th grade students studying at a public school in Trabzon. The data collection tools used in the study include the“Destructive Natural Events Conceptual Understanding Test (DNECUT),”the“Interactive Flood and Overflow Museum Mind Map (IFOMMM),”and the“Interactive Flood and Overflow Museum Evaluation Questionnaire (IFOMEQ).”A case study, which is one of the qualitative research methods, was utilized in the research. The DNECUT and IFOMMM were administered before the museum visit, while the DNECUT, IFOMMM, and IFOMEQ were applied after the museum visit. Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of the data obtained from the study. As a result of the administered DNECUT, it was found that students had misconceptions in their pre-test by using the terms“landslide,”“flood,”“overflow,”and“deluge”interchangeably, while in the post-test, most students had corrected these misconceptions. When examining the findings of the IFOMMM, it was observed that there was more coloring and branching in the post-test compared to the pre-test, indicating that the main outlines of the topic were expressed more clearly. The results of the IFOMEQ revealed that students had positive thoughts about museum education, were attracted to the models, were influenced by real-life examples provided, and expressed that they became aware of ways to protect themselves from destructive natural events through the informative videos shown in the cinema hall. It was noted that students requested more applications and content knowledge regarding certain concepts of destructive natural events within the museum. In this context, it has been suggested that museum education should also be conducted in different science topics and concepts, and the necessary conditions should be provided.