Fen durumsal ilgi ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve ortaokul öğrencilerinin fen derslerindeki durumsal ilgilerinin incelenmesi
Adaptation of the science situational interest scale to Turkish and examining the situational interest of middle school students in science classes
  1. Tez No: 958474
  2. Yazar: MEHMET ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL İLHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SADİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, Potvin ve diğerleri (2023)'in geliştirdiği“Science Situational Interest Questionnaire”(SSIQ)'nin Türkçeye“Fen Durumsal İlgi Ölçeği”(FDİÖ) olarak uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmanın diğer amacı ise FDİÖ ile ortaokul öğrencilerinin fen durumsal ilgilerini cinsiyet ve fen konularına göre değişme durumlarını incelemektir. Araştırma, tarama desenine göre yürütülmüş olup çalışma grubu ortaokul öğrencilerinden oluşmaktadır. FDİÖ Türkçeye uyarlaması için 381, tarama çalışması için 308 ortaokul öğrencisinden veri toplanmıştır. FDİÖ'nün uyarlanması sürecinde güvenirlik ve geçerlik açısından sonuçlar; maddelerinin dil uyumluluğu yüksek olduğu, madde analizi ile ölçek maddelerinin tutarlığı iyi olduğu, iç tutarlık güvenirlik katsayısı Cronbach Alfa 0.786 olduğu ve doğrulayıcı faktör analizi ile ölçeğin faktör yapısının doğruladığını göstermektedir. FDİÖ olarak uyarlanan ölçek 20 madde ve 6'lı Likert tipinde oluşturulmuştur. FDİÖ'nün boyutları; eğlence, dikkat ve kullanışlık olarak belirlenmiştir. Tarama çalışması sonuçları ile, ortaokul öğrencilerinin fen durumsal ilgileri; 5. sınıf“Yıkıcı doğa olayları ve korunma yolları”, 6. sınıf“Denetleyici ve düzenleyici sistemler”, 7. sınıf“Bitki ve hayvanlarda üreme, büyüme ve gelişme”ve 8. sınıf“Madde döngüleri ve çevre sorunları”konularında belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin farklı fen konuları açısından fen durumsal ilgilerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Diğer taraftan, öğrencilerin cinsiyetleri açısından fen durumsal ilgilerinde anlamlı farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine the validity and reliability of the“Science Situational Interest Questionnaire”(SSIQ) developed by Potvin et al. (2023) by adapting it to Turkish as the“Fen Durumsal İlgi Ölçeği”(FDİÖ). The other aim of the study is to examine the changes in the science situational interests of middle school students with FDİÖ according to gender and science subjects. The research was conducted according to the survey design and the study group consists of middle school students. Data were collected from 381 middle school students for the adaptation of FDİÖ to Turkish and 308 middle school students for the survey study. Results in terms of reliability and validity in the process of adaptation of FDİÖ; It shows that the language compatibility of the items is high, the consistency of the item analysis and the scale items is good, the internal consistency reliability coefficient is Cronbach's Alpha 0.786, and the factor structure of the scale is confirmed by the confirmatory factor analysis. FDİÖ was created with 20 items and 6 Likert type. The dimensions of FDİÖ were determined as entertainment, attention and usability. With the results of the survey study, the science situational interests of middle school students; 5th grade“Destructive natural events and protection methods”, 6th grade“Control and regulatory systems”, 7th grade“Reproduction, growth and development in plants and animals”and 8th grade“Matter cycles and environmental problems”were determined. Significant differences were found in the science situational interests of secondary school students in terms of different science subjects. On the other hand, it was revealed that there was no significant difference in the science situational interests of the students in terms of gender.