Sosyal medyanın kamu politikalari oluşturmasürecindeki rolü: Kırgızistan örneği
The role of social media in public policy making: the case of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 907901
  2. Yazar: RAKHAT SOLTOEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu politikası ve sosyal medya arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemek ve sosyal medyanın kamu politikası üretim sürecindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın ilk iki bölümünde; kamu politikası ve sosyal medya kavramları literatür temelinde ele alınacaktır. Üçüncü bölümde bu kavramların birbirleriyle ilişkili olan yönleri incelenecektir. Aynı bölümde, sosyal medyanın kamu politikasına etkisi, Türkiye'den ve dünyadan çeşitli örnek olaylar çerçevesinde incelenmiştir. Son bölümde Kırgızistan'da sosyal medyanın Kırgızistan hükümetlerinin sosyal medya gündemlerini teşkil eden konulara karşı yaklaşımı ve konulara ilişkin siyasal kararları araştırılarak, sosyal medyanın kamu politikalarına etkisi araştırılacak ve belirlenecektir. Araştırmalar sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları ve oluşan kamuoyu doğrultusunda siyasal iktidarın konuya ilişkin olacaktır. Çalışmanın sonuçlarına göre sosyal medya; başta politika talepleri, gündem belirleme ve politika uygulaması değerlendirilerek, kamu politikası sürecine doğrudan etki edip etmediği veya ediyorsa hangi koşullar altında olduğu belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between public policy and social media in depth and to identify the impact of social media on the public policy making process. In the first two sections of the study, the concepts of public policy and social media will be discussed on the basis of the literature. In the third part, the interrelated aspects of these concepts will be analyzed. In the same section, the impact of social media on public policy is analyzed within the framework of various case studies from Turkey and the world. In the last section, the impact of social media on public policy in Kyrgyzstan will be explored and determined by investigating the approach of the governments of Kyrgyzstan towards the issues that constitute the social media agenda and their political decisions on the issues. The researches will be related to the issue of political power in line with the posts of social media users and the public opinion formed. According to the results of the study, social media; policy demands, agenda setting and policy implementation will be evaluated and it will be determined whether it directly affects the public policy process or if it does, under which conditions.