Refugee workers in labour movement: Possibilities and limitations of a united struggle in Gaziantep
İşçi sınıfı hareketinde mülteci işçiler: Gaziantep'te birleşik bir mücadelenin olanakları ve sınırlılıkları
- Tez No: 907912
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU, DOÇ. DR. ASLI DİDEM DANIŞ ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kapitalizm tarihsel olarak göçmen emeğini, işçileri disipline etmek için araçsallaştırmış, çalışma koşullarını kötüleştirmiş ve karı maksimizasyonu için göçmen ve yerli işçiler arasındaki rekabeti teşvik etmiştir. Bu rekabet sonucunda, işçi sınıfının ücretleri azalmış, çalışma saatleri uzamış ve işçi sınıfının siyasal ve örgütsel kapasitesi zayıflamıştır. Buna karşın, bazı emek örgütleri bu bölünmeler arasında köprü kurmayı başarmış, işçiler arasında dayanışmayı teşvik etmiştir. Bu tez, Türkiye'deki vatandaş ve Suriyeli işçiler arasındaki bir birleşik mücadeleyi incelemektedir. Vatandaş işçiler, geçici koruma statüsü altındaki Suriyeli işçiler, sendikacılar ve uzmanlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan bu araştırma, Gaziantep'te yaklaşık 550 işçinin çalıştığı AKBL fabrikasındaki sendikalaşma sürecini incelemektedir. 2021'de yükselen göçmen karşıtlığına karşın Suriyeli işçiler bu süreçte öncü bir rol oynamıştır. Sendikalaşma nihayetinde başarısız olsa da, işçilerin birleşik mücadelesi, dayanışmayı teşvik ederek ve tutumları değiştirerek işçilerin ilişkilerini yeniden şekillendirmiştir. Bu vaka, yabancı düşmanlığının, sendikalaşmayı baltalamak için sıklıkla bir araç olarak kullanılmasına karşın, emek enternasyonalizmine dayanan dayanışmanın bu tür stratejilere karşı koyabileceğini göstermektedir. Ancak, bu birleşik mücadele kırılgan bir zemine sahiptir ve sürdürülebilirliği ülkenin genel ekonomik koşulları, işçi sınıfının siyasi ve örgütsel kapasitesi, ülkedeki göç rejimi, aşırı sağ siyasetin siyasi kapasitesi ve göçmen karşıtı duyguların yaygınlığı gibi faktörlere bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Capitalism has historically instrumentalised migrant labour to discipline the working class, exacerbating working conditions and fostering competition between migrant and native workers to maximize profits. This competition results in lower wages, longer working hours, and diminished political and organizational capacity for the working class. Despite these challenges, some labour organizations have succeeded in bridging these divisions, fostering solidarity between migrant and native workers. This thesis explores one such example of a united struggle of citizen and Syrian workers in Turkey. Drawing on semi-structured interviews with citizen workers, Syrian workers under TPS, trade unionists, and experts, this research investigates the unionization efforts at the AKBL slipper-shoe factory in Gaziantep, which employs approximately 550 workers. Despite facing rising anti-immigrant sentiment and violence in 2021, Syrian workers played a leading role in the process. Although the unionisation ultimately failed, the united struggle between citizen and Syrian workers reshaped workers' relations, fostering solidarity and changing attitudes. This case shows that while xenophobia is often employed as a tool to undermine efforts, solidarity rooted in labour internationalism can counter such strategies. However, such a struggle has a vulnerable ground and its sustainability depends on factors such as general economic conditions of the country, the political and organisational capacity of the working class, the migration regime in the country, political capacity of far-right politics and the prevalence of anti-immigrant sentiments.