Liselere Giriş Sınavı Türkçe sorularının Bloom Taksonomisine göre geğerlendirilmesi
Evaluation of Turkish language questions of High School Entrance Exam based on Bloom Taxonomy
- Tez No: 907959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada, Lise Giriş Sınavı (LGS) 2018-2023 yılları arasında sorulan Türkçe soruları Benjamin Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisine göre değerlendirilmiştir. Olgu bilim desenindeki çalışmada veriler nicel olarak elde edilmiştir. Sınav soruları alanda doktora düzeyindeki iki bağımsız bilim insanı tarafından değerlendirilmiş, fikir birliği olmayan sorularda ortak akıl işe koşulmuştur. Jüri üyeleri arasında uyum yüzdeleri belirlenerek Kappa istatistiği kullanılmıştır. Soruların yıllık ve genel değişim düzeylerine yönelik ise kay-kare testi kullanılarak Cohen etki büyüklüğüne göre yorumlanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde soruların ağırlıklı olarak üst düzey düşünme becerilerine yönelik olarak hazırlandığı altı düzey olarak tanımlanan hatırlama sorularına yer verilmediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the Turkish questions asked in the High School Entrance Exam (LGS) between 2018 and 2023 were evaluated according to Benjamin Bloom's Revised Taxonomy. In the study with a phenomenology pattern, data were obtained quantitatively. Exam questions were evaluated by two independent PhD-level scientists in the field, and common sense was used for questions on which there was no consensus. Kappa statistics were used to determine the agreement percentages among the jury members. The annual and general change levels of the questions were interpreted according to the Cohen effect size using the chi-square test. When the results were examined, it was understood that the questions were mainly prepared for higher-order thinking skills and recall questions, defined as six levels, were not included.