9-11 yaş üstün/özel yetenekli bilim ve sanat merkezi öğrencilerinin merak düzeylerinin belirlenmesi
Determining the curiosity levels of 9-11 year-old gifted/talented students of science and art center
  1. Tez No: 907974
  2. Yazar: ELİF CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜRÜMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı 9-11 yaş boyunca üstün/özel yetenekli öğrencilerin merak düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmada, 9-11 yaş üstün/özel yetenekli öğrencilerin merak düzeylerini belirlemek için verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde yer alan Şehit Fatih Satır Bilim ve Sanat Merkezi, Konak Şehit Ömer Halis Demir Bilim ve Sanat Merkezi, Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi, Buca Bilim ve Sanat Merkezi, Torbalı Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenimine devam etmekte olan 9 yaş grubundan 165 öğrenci, 10 yaş grubundan 96 öğrenci, 11 yaş grubundan 143 öğrenci olmak üzere toplam 402 öğrenci ile oluşturmaktadır. Nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada özel olarak tasarladığımız merak anketi kullanılmıştır. Anket, öğrencilerin merak düzeylerini ölçmeye ve merak ettikleri konuları belirlemeye yönelik sorular içermektedir. Merak anketi içerisinde 15 (on beş) sorudan oluşan birden çok cevaplı sorular, 4 (dört) sorudan oluşan açık uçlu sorular sorulmuştur. Bu veri toplama araçlarından öğrencilerin merak düzeylerini, meraklarının kaynağını ve merak türlerinin saptanması amacıyla faydalanılmıştır. Üstün/özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri, uzay, teknoloji başta olmak üzere birçok alana meraklı oldukları ve meraklı oldukları konuların yaş gruplarına göre farklılaştığı saptanmıştır. Üstün/ özel yetenekli öğrencilerin var olan meraklarının geliştirilmesi ve desteklenmesi için uygun eğitim ortamlarının ve eğitim programlarının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the curiosity levels of gifted/talented students aged 9-11. A case study, one of the qualitative research methods, was used for the collection, analysis, and interpretation of data to identify the curiosity levels of these students. The sample of the study consists of a total of 402 students: 165 students from the 9-year-old group, 96 students from the 10-year-old group, and 143 students from the 11-year-old group, all of whom are attending the Şehit Fatih Satır Science and Art Center, Konak Şehit Ömer Halis Demir Science and Art Center, Karşıyaka Aydoğan Yağcı Science and Art Center, Buca Science and Art Center, and Torbalı Science and Art Center located in İzmir. The qualitative data were analyzed using content analysis. A curiosity survey, specifically designed for this study, was used as the data collection tool. The survey includes 15 multiple-choice questions and 4 open-ended questions aimed at measuring students' levels of curiosity and identifying the subjects they are curious about. These data collection tools were utilized to determine students' levels of curiosity, the sources of their curiosity, and the types of curiosity they exhibit. It was found that gifted/talented students are curious about various fields, especially science, space, and technology, and that the subjects they are curious about vary according to their age groups. It is recommended to adopt appropriate educational environments and programs to nurture and support the existing curiosity of gifted/talented students.