60-72 aylık çocuklarda yaratıcı drama eğitimininiletişim becerileri ve oyun davranışını desteklemedeki etkisi: Örnek bir uygulama
Creative drama education in children aged 60-72 monthscommunication skills and their effect on supporting play behavior: A case study
- Tez No: 908042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu deneysel çalışma, yaratıcı dramanın 60-72 aylık çocukların iletişim becerileri ve oyun davranışları üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bir deney bir kontrol grubunda bulunan toplam 24 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel program 6 hafta sürmüştür. Program deney grubunda yaratıcı drama destekli etkinlikler, kontrol grubunda ise okul öncesi programında yer alan MEB okul öncesi eğitim programı etkinlikleriyle gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına,“60-72 aylık çocuklar için Önder, Dağal ve Şallı tarafından geliştirilmiş olan İletişim Becerileri Ölçeği”ve Ahmetoğlu ve Acar tarafından geliştirilen“Penn Etkileşimli Akran Testi”ön test-son test olarak verilmiştir. Verilerin analizinde analizi SPSS 27 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yaratıcı drama yoluyla verilen eğitim sonucunda iletişim becerileri ve oyun davranışları açısından deney grubu lehine olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This experimental study was carried out to investigate the effect of creative drama on the communication skills and play behaviors of 60-72 month old children . The research was conducted on a total of 24 students in one experimental and one control group. The experimental program lasted 6 weeks. The program was carried out with creative drama-supported activities in the experimental group, and with MEB pre-school education program activities in the control group. The“Communication Skills Scale developed by Önder, Dağal and Şallı for 60-72 month old children”and the“Penn Interactive Peer Test”developed by Ahmetoğlu and Acar were given as pre-test and post-test to the experimental and control groups. The analysis of the data was carried out with SPSS 27 software. As a result of the analysis, positive results were obtained in favor of the experimental group in terms of communication skills and play behaviors as a result of the training provided through creative drama.