Çad'da kadın girişimciliği: Fırsatlar ve engeller
Women's entrepreneurship in Chad: Opportunities and barriers
- Tez No: 908146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALİD KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Afrika'da bulunan Çad isimli ülkedeki girişimci kadınların karşılaştığı fırsatları ve zorlukları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çad'ın ekonomik ve sosyal yapısı çerçevesinde, kadın girişimciliği incelenmiştir. Gıda, kozmetik ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren 10 kadın girişimciyle gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar sonucunda, kadınların yenilik yapma, ekonomik özgürlük kazanma ve topluma katkı sağlama istekleri belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, toplumsal cinsiyet rolleri, finansmana erişimdeki zorluklar ve devlet desteklerinin yetersizliği gibi engeller, girişimcilik süreçlerini olumsuz yönde etkilemiştir. Çalışma, Çad'daki kadın girişimciliğini destekleyecek stratejilere dair öneriler sunmakta ve bu alandaki gelişimi teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the opportunities and challenges encountered by women entrepreneurs in Chad, an African country. The study examines female entrepreneurship within the context of Chad's economic and social structure. Based on in-depth interviews conducted with 10 women entrepreneurs in the food, cosmetics, and agriculture sectors, the research emphasizes their strong aspirations to innovate, attain economic independence, and make meaningful contributions to society. However, gender-based roles, challenges in accessing financial resources, and insufficient government support have been identified as significant obstacles hindering their entrepreneurial efforts. This research offers strategic recommendations to support female entrepreneurship in Chad and promote further advancements in this domain.