İleri evre akciğer meme ve kolorektal kanser hastalarının beslenme durumlarının nütrisyonel skorlar kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of patients with advanced stage lung, breast, and colorectal cancer using nutritional scores
- Tez No: 908153
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda onkoloji hastalarının beslenme ihtiyacı ve yeterli takviye alıp almama durumlarını tespit etmek, nütrisyonel skorlar kullanarak beslenme ihtiyacı açısından skorların anlamlılığını araştırmak ve malignite tipleri arasında malnütrisyon açısından fark olup olmadığını göstermek amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Mart 2024-1 Haziran 2024 arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde aktif sistemik sitotoksik tedavi alan ileri evre akciğer meme ve kolorektal kanserli 210 hasta incelendi. Hastaların NRS-2002, PNİ, GNRİ ve GPS skorları hesaplandı. Bulgular: Beslenme ihtiyacı olan hasta oranının %45.7 olduğu bu hastaların ise %39.6'sının takviye gıda aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
EVALUATİON OF THE NUTRİTİONAL STATUS OF PATİENTS WİTH ADVANCED STAGE LUNG, BREAST, AND COLORECTAL CANCER USİNG NUTRİTİONAL SCORES Objective: Our study aims to identify the nutritional needs of oncology patients and determine whether they are receiving adequate supplementation. Additionally, we seek to investigate the significance of nutritional scores in assessing nutritional needs and to determine if there are differences in malnutrition among different types of malignancies. Method: Between 1 March 2024 and 1 June 2024, 210 patients with advanced stage lung, breast, and colorectal cancer receiving active systemic treatment at Kocaeli University Research Hospital were examined. During their visits, the NRS-2002, PNI, GNRI, and GPS scores of the patients were calculated. Results: It was observed that 45.7% of the patients had nutritional needs, and among these patients, 39.6% were receiving nutritional supplements.