Oryantiring uygulamalarının 1. sınıf öğrencilerinin hayat bilgisi dersine yönelik tutumlarına ve eğlenme düzeylerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of orienteering practices on first grade students attitudes towards life sciences course and their enjoyment levels
- Tez No: 908152
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL DUBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni tanınan ve sevilen oryantiring sporunun amaçlarının ilkokul 1. sınıf hayat bilgisi ders kazanımları ile birleştirilip dersin işlenmesi ve bu süreçte öğrencilerin derse karşı tutumlarının ve eğlenme düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 19 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Afyonkarahisar ilinin Sinanpaşa ilçesindeki bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Birinci sınıf hayat bilgisi ders kazanımları belirlendikten sonra oryantiring sporu amaçları doğrultusunda Hayat Bilgisi ders kazanımlarına ulaşılacak şekilde etkinlikler planlanmıştır. Planlanan takvime uygun olarak oluşturulan etkinliklerle öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 15 maddeden oluşan Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ile 10 maddeden oluşan Hayat Bilgisi Dersinde Eğlenme Düzeyini Belirleme Ölçeği ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Uygulama sonrasında ise altı öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin tutumları ve eğlenme düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek için kullanılan ölçeklerin ön test ve son test ortalamaları incelenmiştir. Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Hayat Bilgisi Dersinde Eğlenme Düzeyini Belirleme Ölçeği'nin ön test ve son test puanları arasındaki farkların anlamlılık düzeyi parametrik olmayan testlerden“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ile belirlenmiştir. Araştırmada uygulanan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'ne göre ön test ve son test puanları arasındaki farkların 0,05'ten küçük olması nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Uygulanan etkinliklerin öğrencilerin hayat bilgisi dersine yönelik tutumları ve eğlenme düzeyleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to combine the objectives of the newly known and popular orienteering sport with the primary school 1st grade Life Science course outcomes,to teach the course, and to examine the students' attitudes towards the course and their entertainment levels. A pretest-posttest quasi-experimental design without a control group was used in the research. There are 19 first grade students in the study group of the research. The research was conducted in a public primary school in Sinanpaşa district of Afyonkarahisar province in the second semester of the 2022-2023 academic year. After the first grade Life Science course outcomes were determined, activities were planned to achieve the Life Science course outcomes. Teaching was carried out with activities created according to the planned calendar. In the study, the 15-item Attitude Scale towards the Life Science Lesson and the 10-item Scale for Determining the Level of Fun in the Life Science Lesson were used as data collection tools as pre-test and post-test. After the application, six students were interviewed. Semi-structured interview technique was used. The pretest and posttest mean scores of the scales were examined to determine whether the activities carried out within the scope of the research had an impact on the students' attitudes and enjoyment levels. The significance level of the differences between the pre-test and postest scores of the Attitude Scale Towards the Life Science Lesson and the Scale for Determining the Level of Fun in the Life Science Lesson was determining by the“Wilcoxon Signed Rank Test”, one of the non-parametric tests. According to the Wilcoxon Signed Rank Test applied in the research, the pre-test and post-test scores were determined.