Türk halk oyunları lisans eğitiminde oyun tekniği dersi
Dance technique course in Turkish folk dance undergraduate education
  1. Tez No: 908214
  2. Yazar: MERTCAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU, DOÇ. ARDA ERAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Fine Arts, Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de bulunan üniversiteler arasında Türk Halk Oyunları lisans eğitimi veren bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler Türk Halk Oyunları lisans programları için kendi ders planlarını belirlemekte ve uygulamaktadır. Oyun Tekniği dersi Türkiye'de var olan Türk Halk Oyunları lisans programlarının oransal bakımdan yarısında görülen bir derstir dolayısıyla Türk halk oyunları alanında eğitim veren üniversitelere bağlı birimlerde bu ders şüphesiz önemli bir ders olarak görülmektedir. Geçmiş dönemlerde, Türk Halk Oyunları lisans programlarında uzunca bir dönem yürütülen hazırlık sınıfı uygulaması kaldırıldıktan sonra Oyun Tekniği dersi, öğrencileri gelecek dönemlere hazırlamak için önemli bir konuma sahip olarak görülmüş ve Türk halk oyunları bölümü müfredat programlarında uygulanmaya devam etmektedir. Bu programlardaki ders planlarında bulunan ve yürütülen Oyun Tekniği dersi genel olarak aynı amaç altında toplanırken, dersin işleniş süreci farklılıklar göstermektedir. Oyun Tekniği dersi işlenişinde dikkat edilmesi gereken unsurlar tespit edilerek, ortak bir paydada buluşmak, Türk Halk Oyunları lisans eğitimi için önemli bir konu başlığıdır. Çalışmanın birinci bölümünde halk oyunları ve oyun tekniği kavramları incelenmiştir, Türk halk oyunları hakkında genel bilgiler ve Türk halk oyunlarının akademik süreci ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de Oyun Tekniği dersinin görüldüğü Türk Halk Oyunları programlarında Oyun Tekniği dersini yürüten akademisyenler ile görüşme yapılarak ve aynı zamanda ilgili kurumların web siteleri üzerinden AKTS bilgi paketleri incelenerek dersin amacı ve dersin içeriği ele alınmıştır. Yapılan bu incelemeler ile Türk Halk Oyunları lisans programlarında Oyun Tekniği dersi ile ilgili farklar tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde oyun tekniği dersini oluşturan unsurlar tespit edilerek, anlatımı yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde Oyun Tekniği dersi işleyişinde üzerinde durulması gereken unsurlar belirtilerek bir ders içeriği önerisi sunulmuştur. Bu çalışmanın başlıca amacı Türk halk oyunları alanında yapılacak diğer akademik çalışmalara öncülük etmesi ve Türk Halk Oyunları lisans eğitiminde görülen Oyun Tekniği dersi için iyi bir kaynak olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Among the universities in Turkey, there are departments that provide undergraduate education in Turkish Folk Dances. These departments determine and implement their own lesson plans for Turkish Folk Dance undergraduate programs. The Dance Technique course is a course that is seen in half of the Turkish Folk Dances undergraduate programs in Turkey, so this course is undoubtedly seen as an important course in the units affiliated to universities providing education in the field of Turkish Folk Dances. In the past, after the preparatory class practice, which was carried out for a long time in Turkish Folk Dances undergraduate programs, was abolished, the Dance Technique course was seen as having an important position to prepare students for future semesters and continues to be applied in the curriculum of the Turkish Folk Dances department. While the Dance Technique course, which is included and carried out in the lesson plans in these programs, is generally gathered under the same purpose, the process of teaching the course differs. Identifying the elements to be considered in the Dance Technique course and meeting on a common ground is an important topic for Turkish Folk Dances undergraduate education. In the first part of the study, the concepts of folk dances and dance techniques were examined, general information about Turkish folk dances and the academic process of Turkish folk dances were discussed. In the second part of the study, the purpose of the course and the content of the course were discussed by interviewing the academicians who conduct the Dance Technique course in the Turkish Folk Dance programs where the Dance Technique course is seen in Turkey, and at the same time, by examining the ECTS information packages on the websites of the relevant institutions. With these examinations, the differences related to the Dance Technique course in Turkish Folk Dances undergraduate programs have been determined. In the third part of the study, the elements that make up the Dance Technique course were determined and explained. In the fourth and last part of the study, a course content proposal was presented by specifying the elements that should be emphasized in the operation of the Dance Technique course. The main purpose of this study is to lead other academic studies in the field of Turkish folk dances and to be a good source for the Dance Technique course in Turkish Folk Dances undergraduate education.