Evre 3-4 ve evre 5 kronik böbrek hastalarında oluşan nöropatik ağrı ile serum interlökin-6 ve c-reaktif protein arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between neuropathic pain and serum interleukin-6 and c-reactive protein levels in patients with stage 3-4 and stage 5 chronic kidney disease
  1. Tez No: 908231
  2. Yazar: MEHMET KİRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP GÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Evre 3-4 ve Evre 5 Kronik Böbrek Hastalarında Oluşan Nöropatik Ağrı İle Serum İnterlökin-6 ve C-Reaktif Protein Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Amaç: KBH olan hastalarda nöropati en sık görülen komplikasyonlardan birisidir. Nöropatisi olan hastalarda erken dönemde ağrı meydana gelmekte olup hastalar genelde ağrı semptomu ile hastaneye başvurmaktadır. Kronik Böbrek Hastalığı kronik inflamatuar bir durum olup nöropati ve nöropatik ağrı durumları inflamasyonla ilişkili olabilir. Bizim bu çalışmadaki amacımız Evre 3-4 ve Evre 5 KBH hastalarında nöropatik ağrı ile inflamatuar belirteçlerden serum IL-6 ve CRP düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç-Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda takiplerine Evre 3-4 Kronik Böbrek Hastalığı olanlar ve Evre 5 Kronik Böbrek Hastalığı olup hemodiyaliz tedavisi alan hastalar çalışmaya alındı. Kesitsel olarak hastaların cinsiyeti, yaşı, ek hastalıkları, KBH evresi, KBH nedeni, DM süresi, biyokimyasal tetkikleri, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, tam kan sayımı, BUN, kreatinin, IL-6, CRP düzeyleri ve nöropatik ağrı değerlendirme amacı ile PainDETECT anket skorları incelenmiştir.İstatistiksel analiz SPSS 26.0 versiyonu kulanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya Evre 3-4 KBH olan 40 hasta ve Evre 5D KBH olan 40 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Determining the Relationship Between Neuropathic Pain and Serum Interleukin-6 and C-Reactive Protein Levels in Patients with Stage 3-4 and Stage 5 Chronic Kidney Disease Introduction: Neuropathy is one of the most common complications in patients with Chronic Kidney Disease. In patients with neuropathy, pain develops in the early stages, and patients generally present to the hospital with pain symptoms. Chronic Kidney Disease is a chronic inflammatory condition, and neuropathy and neuropathic pain may be associated with inflammation. The aim of this study is to demonstrate the relationship between serum IL-6 and CRP levels, which are inflammatory markers, and neuropathic pain in Stage 3-4 and Stage 5 Chronic Kidney Disease patients. Materials and Methods: Patients with Stage 3-4 Chronic Kidney Disease and Stage 5 Chronic Kidney Disease who are undergoing hemodialysis treatment, and who are being followed up in the Department of Nephrology at Gazi University Faculty of Medicine, were included in the study. In a cross-sectional manner, patients' gender, age, comorbidities, Chronic Kidney Disease stage, cause of Chronic Kidney Disease, duration of diabetes mellitus, biochemical tests, height, body weight, body mass index, complete blood count, BUN, creatinine, IL-6, CRP levels, and PainDETECT questionnaire scores were examined for neuropathic pain evaluation. Statistical analysis was performed using SPSS version 26.0. Results: A total of 40 patients with Stage 3-4 Chronic Kidney Disease and 40 patients with Stage 5D Chronic Kidney Disease were included in the study.