The influences of parenting styles on the epistemic and interpersonal aspects of parenting
Ebeveynlik stillerinin ebeveynliğin epistemik ve kişilerarası yönleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 908229
  2. Yazar: GÖKÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDIAH WILFRED PAPAS ALLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mevcut çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, ebeveynlik stilleri, hedef odaklı duyarlı destek (scaffolding) davranışları ve yalan söyleyerek ebeveynlik uygulamaları arasındaki ilişkileri incelemektir, son ikisi sırasıyla ebeveynliğin epistemik ve kişilerarası yönleri olarak işlevselleştirilmiştir. Ebeveyn hedef odaklı duyarlı destek işlevlerini değerlendirecek bir ölçüm aracı bulunmadığından, çalışmanın ikinci amacı, ebeveyn hedef odaklı duyarlı destek uygulamalarını değerlendirmek üzere nicel bir ölçüm aracı geliştirmektir. Mevcut araştırma iki çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma 1'de, Kültürel Öğrenme İçinde Ebeveyn Hedef Odaklı Duyarlı Destek Ölçeği'nin (KÖEHODD) faktör yapısını belirlemek amacıyla okul öncesi çocuğu olan ebeveynlerden (N = 258) veri toplanmıştır. Çalışma 2'de, ebeveynliğin epistemik ve kişilerarası yönleri arasındaki ilişkiler, KÖEHODD ve Araçsal Yalan Söyleme Ölçeği aracılığıyla ikinci bir bağımsız örneklemde (N = 153) araştırılmıştır. Ayrıca, ebeveynlik tutumlarının bu iki boyutla ilişkileri Ebeveyn Tutum Ölçeği aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma bulgularına göre ebeveyn hedef odaklı duyarlı destek pratiklerinin değerlendirilmesi için istatistiksel olarak geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı ilgili literatüre kazandırılmıştır. Ek olarak, farklı ebeveynlik stillerinin, ebeveyn hedef odaklı duyarlı destek ve yalan söyleme davranışlarıyla ilişkilerinin çeşitlilik gösterdiği ortaya konmuştur. Örneğin, demokratik ve aşırı koruyucu ebeveynlik uygulamaları görev devamlılığı hedef odaklı duyarlı destek yapılarıyla ilişkiliyken, otoriter ve aşırı koruyucu ebeveynlik stilleri tehdit yalanlarının daha fazla kullanımıyla ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, bu sonuçlar çocukların sosyal öğrenmesine katkıda bulunduğu düşünülen farklı ebeveynlik faktörleri arasındaki önemli ilişkileri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of the current study are twofold. The main aim of the study was to examine the relationships between parenting styles, scaffolding behaviours and parenting by lying practices, the last two of which were operationalised as epistemic and interpersonal aspects of parenting, respectively. Since there was no measurement tool to assess parental scaffolding functions, the second purpose of the study was to develop a quantitative measurement tool to assess parental scaffolding practices. The current research consisted of two studies. In Study 1, parents with preschoolers (N = 258) were recruited to determine the factor structure of the Parental Scaffolding within Cultural Learning Scale (PSCL). In Study 2, the relationships between epistemic and interpersonal aspects of parenting were investigated through the PSCL and the Instrumental Lie-telling Scale in a second independent sample (N = 153). Furthermore, the associations between parenting styles and these two aspects were examined through the Parent Attitude Scale. According to the study findings, a statistically valid and reliable measurement tool to assess parental scaffolding practices was contributed to the related literature. In addition, it was displayed that the relationships of different parenting styles with parental scaffolding and lie-telling behaviours show a variety. For example, while authoritative and overprotective parenting practices were related to the task persistence scaffolds, authoritarian and overprotective parenting styles were found to be related to higher use of threat lies. In conclusion, these results pointed out the important associations between different parenting factors that were thought to contribute to children's social learning.