Küçük ruminantlarda koksidiyoz enfeksiyonlarının patolojik bulguları ve dopamin reseptörleri ile ilişkisi
Pathological findings of coccidiosis infections in small ruminants and their relationship with dopamine receptors
- Tez No: 908435
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Burdur bölgesindeki küçük ruminantlarda görülen koksidiyozis enfeksiyonlarının patolojik bulgularının tespiti ve Dopamin Reseptörleri ile ilişkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmada sadece dopamin 1 reseptörünün incelenmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 2023 yılı içerisinde getirilen 1 yaşın altındaki dışkı muayenesinde Eimeria spp. tespit edilmiş toplamda 11 adet küçük ruminant dokularına ait parafin bloklardan oluştu. Hayvanlardan alınan dışkı örnekleri Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'nda kültüre edilerek tür tayinleri yapıldı. Parafin bloklar 5µm kalınlığında kesilerek rutin hemaoksilen&eozin ile boyanarak dokulardaki histopatolojik bulgular kaydedildi. Ayrıca standart Avidin-Biyotin Peroksidaz metodu uygulanarak anti-dopamin 1 reseptör antikoru (D1R antibody, St. John's Laboratory, UK, STJ92642, 1:100 sulandırma) salınımları incelendi. Bulgular: Doku kesitlerinde ince bağırsakların jeunum ve ileum ve sekum bölgelerinde değişen derecelerde paraziter enteritis bulgularına rastlandı. Şiddetli olgularda bağırsak lümeninde pıhtılaşmış kan ile birlikte lamina propriada kanama alanlarına rastlandı. Özellikle liberkühn kript epitelleri ve villus epitellerinde bölgesel deskuamasyon mevcuttu. Sağlam kalan epitellerin bazılarında Eimeria spp. türlerine ait gelişim formlarına rastlandı. İmmunohistokimyasal bulgularda ise tunika serozadaki damarlar ve hemen üzerinde sirküler kas tabakası, lamina propriadaki çoğunluğu histiyositik karakterdeki yangısal hücrelerin sitoplazmaları, dejenere kript epitelleri Etkene ait gelişim formları ve lakteallerde anti-DP1R pozitif alanlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the pathological findings of coccidiosis infections in small ruminants from the Burdur region and to investigate their association with dopamine receptors. Materials and Methods: The materials for this study consisted of paraffin blocks from tissue samples of 11 small ruminants under one year of age, which were brought to the Department of Pathology, Faculty of Veterinary Medicine, Burdur Mehmet Akif Ersoy University in 2023, and in which Eimeria spp. was detected upon fecal examination. Fecal samples from the animals were cultured and species were identified at the Department of Parasitology, Faculty of Veterinary Medicine, Burdur Mehmet Akif Ersoy University. Paraffin blocks were sectioned at 5 µm thickness and stained with routine Hematoxylin & Eosin (H&E) for the recording of histopathological findings. Additionally, standard Avidin-Biotin Peroxidase method was used to investigate the presence of anti-dopamine 1 receptor antibody.