Bazı onno tipi Schiff bazlarının geçiş metalleri ile yaptığı komplekslerin floresans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of fluorescence properties of some onno type Schiff bases and their complexes with transition metals
- Tez No: 436320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda, katyonların etkin olarak tayini ve seçici olarak belirlenmesi için kemosensörler, çevre ve tıp araştırmalarındaki uygulamalarından dolayı, yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, salisilaldehit ve 1,3 diaminopropan kullanılarak iki adet Schiff bazı sentezlenmiş ve çeşitli iyonlara karşı gösterdiği flroesans cevapları incelenmiştir. N,N'-Bis(salisiliden)-1,3-diaminopropan (LH2) kemosensörü EtOH-Su karışımında Zn2+ karşı yüksek bir floresans seçiciliği göstermiştir. Ancak, bu Schiff bazının indirgenmiş türevi, Bis-N,N'-(2-hidroksibenzil)-1,3-propandiamin (LHH2) çinko veya diğer metal iyonları ile karıştırıldığında her hangi bir floresans emisyonu gözlemlenmemiştir. LH2-Zn kompleksinin floresans şiddetini arttırmak için optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre en yüksek floresans şiddeti nötral pH, 10-4 M'lık ligand konsantrasyonu, EtOH-Su karışımından elde edilmiştir. Bazı metal iyonlarının etkisi araştırılmış, aynı çalışma koşulları altında bu iyonların varlığında ligandın Zn2+ ya karşı daha iyi bir seçicilik gösterdiği görülmüştür. Son olarak kalibrasyon grafiği çizilmiş ve metot bir Sertifikalı Referans Madde (SRM) kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, fluorescent chemosensors which is capable of selectively recognizing and effectively detecting cations have attracted significant interest because of their potential application in environmental and medicinal research. In this study, two simple Schiff base based on salicylaldehyde and 1,3 diaminopropane have been synthesized and evaluated for their fluorescent response towards metal ions. Chemosensor N-N'-bis(salicylidene)-1,3-diaminopropane (LH2) exhibited a highly selective fluorescence response in the presence of Zn2+ in ethanol–water mixture. However, no fluorescence emission was observed when the reduced derivative of this Schiff base, bis-N,N'-(2-hydroxybenzyl)-1,3-propanediamine (LHH2), was mixed with zinc or other metal ions. Optimization studies were then carried out on LH2-Zn complex in order to increase the fluorescence intensity of this molecule. Based on the obtained results, the highest fluorescence intensity was achieved at neutral pH, 10-4 M ligand concentration and in ethanol–water mixture. The effect of common metal ions on LH2 was also investigated and the results showed that this compound had a better selectivity for Zn2+ over other metal ions tested under the same conditions. Finally, the calibration curve was created and the method was tested with a Certified Reference Material (CRM).