Exploring foreign language teacher agency for professional wellbeing: A case study
Yabancı dil öğretmenlerinin esenliği için eylemliliklerini keşfetme: Bir vaka çalışması
- Tez No: 908544
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yabancı dil öğretmenlerinin mesleki esenliğini sürdürmek ve geliştirmek, yalnızca onların yararı için değil, etkileşimde bulundukları kişiler, özellikle de öğrencileri için de önemlidir. Bu nedenle, kendi esenliklerini sağlamak için nasıl davrandıklarını araştırmak önemlidir. Bu doktora tezinde, iki yabancı dil öğretmeninin mesleki esenlikleri ile ilişkili olarak bu bağlamdaki eylemliliklerini keşfetmek için karmaşık dinamik sistem teorisi yaklaşımı kullanılmaktadır. Deneyimlerine kapsamlı bir bakış açısı kazanmak için, geriye dönük nitel modelleme (Dörnyei, 2014) kullanılmıştır. Bu çalışma, bu kapsamlı yaklaşımla, öğretmenlerin mesleki esenliklerine katkıda bulunan davranışlarını ve yabancı dil öğretmenlerini bu daranışlara yönlendiren etkileri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış mülakatlar, anlatı mülakatları ve takip mülakatları aracılığıyla toplanmıştır. Vaka incelemesinin keşif çalışması, mesleki esenliğe katkıda bulunan beş ana bileşeni belirlemiştir: sınıf öğretimi ve yönetimi, mesleki gelişim, duygusal düzenleme, ilişkiler ve çalışma koşullarıyla başa çıkma ve ya kabul etme. Belirlenen eylemlerin önemini öğretmen esenliği üzerindeki etkisini doğrulamak için, bir kontrol listesi oluşturulmuş. Bu kontrol listesi çeşitli davranış ve mesleki esenlik seviyelerine sahip 14 yabancı dil öğretmeni tarafından uygulanmışt ve bu veriler Niteliksel Karşılaştırmalı Analiz (QCA) ile incelenmiştir. Bu araştırma, mesleki esenlik için gösterilen davranışlar, karmaşık dinamik sistem teorisi yaklaşımında daha geniş bir açıdan inceleyerek, dil öğretmenliği eğitimine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, öğretmen mesleki esenliğini etkileyen karmaşık faktörlere dair içgörüler sunmakta ve eğitim bağlamlarında geliştirme için pratik davranışlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maintaining and cultivating the professional wellbeing of foreign language teachers is significant, not just for their benefit, but also for those with whom they interact, particularly their learners. For this reason, it is significant to investigate how they exercise their agency to achieve their wellbeing. In this doctoral thesis, complex dynamics system theory perspective is employed to explore the agency of two foreign language teachers in relation to their professional wellbeing. To gain a comprehensive view of their experiences, Retrodictive Qualitative Modeling (Dörnyei, 2014) was utilized. From this comprehensive perspective, the study aims to explore the agentic actions that contribute to the professional wellbeing of teachers and the influences that lead language teachers to exercise their agency. Data were gathered through semi-structured interviews, narrative interviews, and follow-up interviews. The exploratory study of the cases identified five key components that contribute to professional wellbeing: classroom instruction and management, professional development, emotional regulation, relationships, and accepting vs. coping with working conditions. To validate the significance of the identified agentic actions, a checklist was created and examined using Qualitative Comparative Analysis (QCA) by 14 foreign language instructors exhibiting diverse levels of agency and professional wellbeing. This research contributes to the field of language teacher education by examining agency for professional wellbeing from a broader perspective by examining the issue from the lens of complex dynamic systems theory. Furthermore, offering insights into the complex factors affecting teacher professional wellbeing and providing practical agentic actions for enhancement within educational contexts.