Hemogramda immatür granülosit artışının D-dimer ve nötrofil/lenfosit oranı ile korelasyonunun akut pulmoner emboli tanısındaki yeri
The correlation of increased immature granulocytes in hemograms with D-dimer and neutrophil/lymphocyte ratio in the diagnosis of acute pulmonary embolism
- Tez No: 908791
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Akut pulmoner tromboemboli (PTE), sık görülen, tedavisi olan ve tedavi edilmediği takdirde mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. Hastalık klinik ve laboratuvar olarak non-spesifik bulgulara sahip olduğundan ve de spesifik bir biyobelirteci olmadığından ayırıcı tanısı güçtür. PTE'de pulmoner vasküler yatakta inflamasyon gelişmesi nedeniyle, PTE hastalarında nötrofil/lenfosit oranı (NLO), C-reaktif protein (CRP) gibi inflamasyon markerları daha önce araştırılmıştır. Benzer şekilde immatür granülosit (İG), periferik kanda inflamasyon durumlarında yükselen bir belirteç olduğundan PTE'de İG düzeyinin artabileceğini düşündürmüştür. Amaç: Akut pulmoner emboli olgularında serumda İG düzeyinin, D-dimer, NLO ve diğer biyobelirteçler ile korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Son zamanlarda erişkinlerde yapılan klinik çalışmalarda tam kan sayımı yapan cihazlardan otomatik elde edilen İG değerinin yeni bir inflamasyon belirteci olarak kullanılabileceği öne sürülmüştür. Pulmoner embolide, damar duvarındaki inflamasyon nedeniyle serumda artan İG'ler diğer markerlar gibi tanıya yardımcı olabilir. Metod: Çalışmamızda 2019-2023 tarihleri arasında göğüs hastalıkları polikliniği ve acil servise başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiyografi (BTPA) ile pulmoner emboli tanısı almış 83 kişiden oluşan vaka grubu ile nonspesifik semptomlar ile başvuran benzer yaş ve cinsiyette 82 kişiden oluşan kontrol grubu belirledik. Vaka ve kontrol grubu arasında kronik hastalık, İG, CRP, NLO gibi değerleri kıyasladık. Vaka grubunda ise İG düzeyi ile D-dimer ve diğer inflamatuar parametreleri kıyasladık. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı kullanılmış olup anlamlılık değeri p < 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute pulmonary thromboembolism (PTE) is a common, treatable disease with high mortality. Since the disease has non-specific clinical and laboratory findings and no specific biomarker, differential diagnosis is difficult. Since inflammation develops in the pulmonary vascular bed in PTE, inflammation markers such as neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and C-reactive protein (CRP) have been previously investigated in PTE patients. Similarly, immature granulocyte (IG) is a marker that increases in peripheral blood in cases of inflammation, suggesting that IG levels may increase in PTE. Objective: We aimed to investigate the correlation of serum IG levels with D-dimer, NLR and other biomarkers in acute pulmonary embolism patients. In recent clinical studies conducted on adults, it has been suggested that the IG value obtained automatically from complete blood count devices can be used as a new inflammation marker. Increased IGs in the serum due to inflammation in the vascular wall in pulmonary embolism may aid in diagnosis, as can other markers. Method: In our study, patients who applied to the chest diseases outpatient clinic and emergency department between 2019-2023 were examined retrospectively. We determined a case group consisting of 83 people diagnosed with pulmonary embolism by Computed Tomography Pulmonary Angiography (CTPA) and a control group consisting of 82 people of similar age and gender who applied with nonspecific symptoms. We compared values such as chronic disease, IG, CRP, NLR between the case and control groups. In the case group, we compared IG levels with D-dimer and other inflammatory parameters. SPSS 28.0 program was used for data analysis and the significance value was accepted as p < 0.05.