Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde şarkılardan yararlanma konusunda görüşleri
Opinions of preschool teachers on using songs in the education process
  1. Tez No: 908798
  2. Yazar: BERİL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde şarkılardan yararlanma konusunda görüşlerini belirlemektir. Temel nitel desen ile desenlenen araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen çalışma grubunu Trabzon ili Ortahisar ilçesine bağlı resmi bağımsız anaokulları ve resmi anasınıflarında görev yapan 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarını, araştırmacı tarafından hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerle yüz yüze ve telefon yoluyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formundan elde edilen veriler araştırma soruları doğrultusunda tümevarımsal temel nitel analiz ile çözümlenmiştir. Analiz sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin şarkıları, eğitim sürecinde etkinlikleri destekleme, sınıf yönetiminde ve öğrenmeyi destekleme amacıyla kullandıkları, şarkıları seçerken sözlerinin özelliklerine, beğeni kazanmasına ve görsel özelliklerine dikkat ettikleri, temposuna ve hedef kitlesine göre kullandıkları şarkıların türlerinin farklılaştığı, etkinlik zamanı dışında ve etkinlik zamanında farklı yöntem, teknikler kullandıkları, elektronik ses kaynakları ve eşlik araçlarını kullandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to determine the opinions of preschool teachers about using songs in the educational process. It is based on the basic qualitative research method due to the adoption of an inductive approach. The study group, determined by easily accessible sampling method, consists of 20 preschool teachers working in official independent kindergartens and official kindergartens classrooms in Ortahisar district of Trabzon in Türkiye. The data collection tools are the Semi-Structured Interview Form and Personal Information Form prepared by the researcher. Face-to-face and telephone interviews were conducted with the teachers who constitute the study group. The data obtained from the Semi-Structured Interview Form were analyzed with inductive basic qualitative analysis in line with the research questions. As a result of the analysis, it was revealed that preschool teachers use songs to support activities in the education process, in classroom management and to support learning, that they pay attention to the characteristics of the lyrics, their appeal and visual features when choosing songs, that the types of songs they use differ according to their tempo and target audience, that they use different methods and techniques outside and during the activity time and that they use electronic sound sources and accompaniment tools.