Matematik eğitiminde STEM ile ilgili yapılan makaleler: Web of Science veri tabanında içerik analizi
Articles on STEM in mathematics education: Content analysis in Web of Science database
  1. Tez No: 908799
  2. Yazar: ZİŞAN ERMEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Web of Science veri tabanındaki matematik eğitiminde STEM uygulamaları ile ilgili gerçekleştirilmiş makalelerin içerik analizi yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 2013-2023 yılları arasında gerçekleştirilmiş 93 çalışma detaylı irdelenmiş ve dâhil edilme kriterlerine uygun olan 57 çalışma doküman inceleme yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma, nitel bir araştırma olup betimsel özellik taşımaktadır. Çalışma çerçevesinde bir makalede olması gereken tüm bölümler tetkik edilmiş ve bu bağlamda, makalelerin künyesi, ele alınan konular, araştırma yöntemi, kullanılan veri toplama aracı, örneklem, örneklem büyüklüğü ve örneklem türü, veri analiz yöntemi, paylaşılan önemli sonuçlar, öneriler ve kaynakça sayısı olmak üzere dokuz alt probleme göre irdelenmiştir. Dâhil edilen makalelerin analizi için“Makale Sınıflama Formu”kullanılmıştır. Çalışmalara kodlar verilmiş ve yapılan kodlamalar sonucunda elde edilen veriler Excel programına aktarılmıştır. Makaleler içerik analizi yapılarak yüzde ve frekansa dayalı bir şekilde yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda çoğu çalışmanın; SSCI indeksli olduğu, 2 yazar tarafından yazıldığı ve 2020 yılında olduğu görülmüştür. Çalışmaların büyük bölümünde Etik Kurul izni belirtilmemiştir ya da yoktur. Belli bir proje tarafından desteklenen çok az araştırma vardır. STEM eğitimine yönelik tutum en fazla çalışılan konudur. Çalışmalarda en fazla nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veri toplama araçları anket ve likert tipi ölçeklerden oluşmaktadır. Örneklem grubu olarak en fazla 31-100 arasında ortaokul (5.-8. sınıf) öğrencileri tercih edilmiştir. Veri analizi için en fazla nitel veri analiz tekniklerinden içerik analizi kullanılmıştır. Makalelerde sıklıkla ulaşılan bulgu öğrencilerin STEM motivasyonlarının cinsiyete, yaşanılan yere, okul türüne, sınıf düzeyine ve anne-baba eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiğidir. Çalışmalarda verilen öneriler daha çok araştırmalara ya da araştırmacılara yönelik olduğu görülmüştür. Çalışmalarda kaynakça olarak daha çok yabancı kaynaklar tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda alan yazın bilgilerine dayanarak matematik eğitiminde STEM eğitimine yönelik araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine articles on STEM applications in mathematics education in the Web of Science database using the content analysis method. In the study, 93 studies conducted between 2013 and 2023 were examined in detail and 57 studies that met the inclusion criteria were examined using the document review method. The study is a qualitative research and has a descriptive nature. Within the scope of the study, all sections that should be in an article were examined and in this context, the articles were examined according to nine sub-problems, including the imprint of the articles, the topics covered, the research method, the data collection tool used, the sample, the sample size and sample type, the data analysis method, the shared important results, the recommendations and the number of references. The“Article Classification Form”was used to analyze the included articles. Codes were given to the studies and the data obtained as a result of the coding were transferred to the Excel program. The articles were interpreted based on percentage and frequency by content analysis. As a result of the study, it was seen that most of the studies were SSCI indexed, written by 2 authors and published in 2020. In most of the studies, Ethics Committee permission is not stated or is not present. There are very few studies supported by a specific project. Attitude towards STEM education is the most studied subject. Quantitative research methods were used the most in the studies, and data collection tools consisted of surveys and Likert-type scales. A maximum of 31-100 secondary school (5th-8th grade) students were preferred as the sample group. Content analysis, a qualitative data analysis technique, was used the most for data analysis. The finding frequently reached in the articles is that students' STEM motivations differ according to gender, place of residence, type of school, grade level and parental education level. It was observed that the suggestions given in the studies were mostly directed to research or researchers. Foreign sources were mostly preferred as references in the studies. As a result of the research, suggestions were presented to researchers and practitioners regarding STEM education in mathematics education based on literature information.