Fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki bilgi ve beceri yeterlik alanlarında karşılaştıkları zorlukların incelenmesi
The examination of the challenges faced by science teachers in professional knowledge and skill competency domains
- Tez No: 908818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri öğretmen yetiştirme programlarının düzenlenmesinden, mesleki gelişim faaliyetlerinin planlanarak yürütülmesine kadar birçok alanda referans özelliğine sahip olduğundan bu çalışma ile fen bilimleri öğretmenlerinin öğretimleri sırasında karşılaştıkları zorlukların mesleki bilgi ve mesleki beceri yeterlik alanları kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama yönteminin seçildiği araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket öğretmenlik mesleği yeterlik alanlarından mesleki bilgi ve mesleki beceri yeterlik alanlarının alt göstergelerini içerecek şekilde tasarlanmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcılar farklı illerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapan 43 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Google form aracılığı ile uygulanan anketin nicel bölümünden elde edilen veriler basit frekans yoluyla, nitel veriler ise tümden gelimli içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular mesleki bilgi kapsamında öğretmenlerin alan eğitimi bilgisi yeterlik alanında alan bilgisi alanına göre daha fazla zorlukla karşılaştığını ve bunların ağırlıkla öğretim programı ve ölçme değerlendirme göstergeleri ile ilgili olduğunu göstermiştir. Mesleki beceri alanında öğretmenlerin en fazla öğrenme ortamları oluşturma yeterlik alanında özellikle de öğrencilerin bireysel farklıklarını ve sosyokültürel özelliklerini, maliyet, zaman ve öğretim programlarını dikkate alarak plan yapmada zorlukla karşılaştıkları belirlenmiştir. Öğretmenler karşılaştıkları zorlukların kaynağını bireysel, kurumsal, finansal, öğrenci ve öğretim programı gibi çeşitli nedenlerle açıklamışlardır. Öğretmenlerin karşılaştıkları zorlukların mesleki deneyim yılına göre ve coğrafi bölgeye göre değiştiği ve deneyim yılı arttıkça karşılaşılan zorluklar azaldığı belirlenmiştir. Mesleki deneyim karşılaşılan zorlukların azalmasına katkı sağlasa da, öğretmenler dışındaki etkenlerin zorlukların devam etmesine neden olduğu sonucuna varılmıştır. acaktır.
Özet (Çeviri)
Since the general competencies of the teaching profession serve as a reference in various areas, from the organization of teacher training programs to the planning and execution of professional development activities, this study aimed to examine the challenges that science teachers encounter during their teaching within the scope of professional knowledge and professional skills competency domains. In the research, which employed the survey method, one of the quantitative research methods, the questionnaire used as the data collection tool was designed to include the subindicators of professional knowledge and professional skills competency areas from the general competencies of the teaching profession. The participants, selected through a convenience sampling method, consist of 43 science teachers working in primary education affiliated with the Ministry of National Education in different provinces. The data obtained from the quantitative section of the survey, which was administered via Google Forms, were analyzed using simple frequency, while the qualitative data were analyzed using deductive content analysis. The findings showed that, in the context of professional knowledge, teachers encountered more difficulties in the area of field education knowledge compared to the field knowledge area, and these difficulties were mainly related to the curriculum and assessment-evaluation indicators. In the professional skills area, it was determined that teachers faced the most challenges in the competency area of creating learning environments, particularly in planning while considering students' individual differences, socio-cultural characteristics, cost, time, and curriculum. Teachers explained the sources of the difficulties they encountered as being due to various reasons such as individual, institutional, financial, student and curriculum-related factors. It was also determined that the challenges teachers faced varied according to their years of professional experience and geographic region, and that as the years of experience increased, the challenges decreased. Although professional experience contributed to reducing the difficulties encountered, it was concluded that external factors, apart from the teachers themselves, caused the difficulties to persist. .