Cardiomyocyte loaded polymeric microsphere design for treatment of cardiac regeneration after myocardial ischemia and in vitro evaluation
Miyokardiyal iskemi sonrası kalp kası rejenerasyonu için kardiyomiyosit yüklü polimerik mikrokürelerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
- Tez No: 908848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖK ÖZATAY, PROF. DR. ŞAHİN ŞENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalp krizlerinin çoğu koroner arterlerde (kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlar) oluşan pıhtılar (trombüs) sebebiyle meydana gelir. Pıhtılar genelde ateroskleroz sonucu meydana gelen değişiklikler yüzünden daralmış koroner arterlerde oluşur. Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler. Koroner arterin tıkanmasıyla oluşan kalp krizinde, o damarın beslediği kalp bölgesi, geri dönüşsüz olarak canlılığını kaybeder. Ayrıca, Miyokardiyal iskemi sonrası oluşan oksidatif stres, kalp kasına ciddi derecede hasar vermektedir. Kardiyak iskemi sonrası oluşan oksidatif stresin kalp kasına verdiği hasarı, hücre yüklü, ilaç conjugatı ile entegre edilmiş polimerik mikroküre tedavisi kullanılarak tersine çevrilebilir ve tedavi edilebilir. Hasarlı dokuyu yenileyebilmek için hücre yüklü, ilaç ve peptit ile bağlanmış polimerik mikroküreler geliştirdik. İn vitro deneylerini yaparak, peptidin ve ilacın iskemik rejenerasyon üzerindeki etkisini tartışmaktayız. Bu polimerik mikrokürelerin doğal ve biyouyumlu olması, oldukça biyomimetik bir skafold elde edileceğini gösterir, ve yine bu polimerlerin biyobozunur olması da, hücreler kendini yeniledikçe vücudu zararsız bir şekilde terk edeceğini garanti eder. Bu sayede, bu tedavi yönteminin geleceğin umut vadeden yeni nesil hücresel tedavisinde yer alması olasıdır.
Özet (Çeviri)
Most heart attacks are caused by clots (thrombi) in the coronary arteries (arteries that carry blood and oxygen to the heart muscle). Clots usually occur in coronary arteries that are narrowed due to changes caused by atherosclerosis. The atherosclerotic plaque in the artery wall sometimes cracks, which triggers the formation of a clot. During the heart attack caused by a blockage of a coronary artery, the area of the heart supplied by the coronary artery irreversibly loses its vitality.(1) In addition, oxidative stress after myocardial ischaemia severely damages the heart muscle. The damage caused by oxidative stress to the heart muscle after cardiac ischaemia can be reversed and treated using polymeric microsphere treatment integrated with the combination of cell and drug conjugate. Within the scope of this stıudy,we developed cell-loaded, drug- and peptide conjugate incorporated polymeric microspheres by using electrostatic spray drying technique to repair the damaged tissue. H9C2 rat cardiomyocytes were proliferated and cell viability inside the microspheres were investigated. We discussed the effect of peptide and drug on ischemic regeneration by performing in vitro experiments. Toxicity of the peptide and drug were investigated on day 4,8 and 12 incubation of the cell-loaded microspheres. Cell viability inside the microspheres were obtained on days 6 and 12 by applying live-dead assay. Since these polymeric microspheres are natural and biocompatible highly biomimetic scaffold will be obtained, and biodegradability of these polymers guarantess that they will leave from the body during cell regeneration. Thus, it is possible that this treatment method will be part of the promising next-generation cellular therapy in the future.