1953-1974 yılları arasında ABD ve SSCB dış politikalarına liderlerin etkisi
The influence of leaders on the foreign policies of the USA and the USSR between 1953-1974
  1. Tez No: 908975
  2. Yazar: GÜVEN ALİ YÖNET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
2. Dünya Savaşı'nın ardından ABD ve SSCB'nin merkezinde olduğu yeni bir uluslararası sistem ortaya çıkmıştır. İki Kutuplu Sistem olarak adlandırılan bu uluslararası düzenin bir diğer adı ise Soğuk Savaş dönemi olarak adlandırılmıştır. Soğuk Savaş düzeninde başat güç olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dünyayı Batı ve Doğu Bloğu olarak ayırarak rekabet içerisine girmişlerdir. Bu rekabet ekonomik, toplumsal, siyasal ve askeri anlamda yaşanmıştır. Bu çalışmada iki devletin izlemiş olduğu politikalar neticesinde gerçekleşen iki örnek olay ele alınmıştır. İlk olarak SSCB ve ABD arasında 1962 yılında gerçekleşen Küba Krizi incelenmiştir. İkinci olarak ABD'nin 1955 yılı Dwight Eisenhower dönemi ile politik olarak başlayan 1964 yılında Lyndon B. Johnson dönemi ile fiilen savaşa dönüşen ve 1974 yılında Richard Nixon dönemi ile sona eren Vietnam Savaşı incelenmiştir. ABD ve SSCB arasında 1947 yılında başlayan Soğuk Savaş düzeni 1991 yılında SSCB'nin yıkılmasıyla birlikte son bulmuştur. Bu süre zarfında iki devletin politika yapıcıları, dış politikayı dönemin koşullarına ve rekabet alanlarına göre şekillendirmiştir. Bu noktada dış politika oluşturma sürecinde ABD ve SSCB'nin liderlerinin dış politikaya göstermiş olduğu etki çalışmamızın ana konusu olmuştur. Bu çalışmada 1953-1974 yılları arasında ABD ve SSCB liderlerinin dış politikaya etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A new international system emerged after World War II, centered around the USA and the USSR. This international order, known as the Bipolar System, was also referred to as the Cold War era. In the Cold War system, the dominant powers, the USA and the USSR, divided the world into Western and Eastern Blocs, engaging in a competition. This competition took place in economic, social, political, and military spheres. In this study, two case studies resulting from the policies pursued by these two states are examined. First, the 1962 Cuban Missile Crisis between the USA and the USSR is analyzed. Second, the Vietnam War, which began politically during Dwight Eisenhower's term in 1955, escalated into a full-scale war during Lyndon B. Johnson's term in 1964, and ended during Richard Nixon's term in 1974, is examined. The Cold War order, which began between the USA and the USSR in 1947, ended with the collapse of the USSR in 1991. During this period, the policymakers of both states shaped their foreign policies according to the conditions of the time and areas of competition. At this point, the impact of the leaders of the USA and the USSR on foreign policy during the process of policy formation is the main subject of this study. In this study, the influence of the USA and USSR leaders on foreign policy between 1953 and 1974 is examined.