Tuberoskleroz tanılı hastalarda mikro RNA düzeyi değerlendirilmesi
Assessment of micro RNA level of patients diagnosed with tuberous sclerosis
  1. Tez No: 909504
  2. Yazar: MİNE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tuberoskleroz otozomal dominant geçişli, multipl organ sistemlerinde hamartomlarla karakterize genetik bir hastalıktır. MikroRNA'lar; küçük, kodlanmayan, 20-24 nükleotidden oluşan, gen ekspresyonunda post-transkripsiyonel seviyede regülatör görevi alan RNA molekülleridir. Oksidatif stres ıse, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın patogenezinden sorumludur. Genetik geçişli hastalıkların patogenezinde oksidatif stresin ve buna bağlı DNA hasarının olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden tuberosklerozun patogenezinde oksidatif stresin ve buna bağlı DNA hasarı ve miRNA'ların önemli yer aldığı bilinmektedir. Çalışmamızda tuberoskleroz tanılı hastaların total oksidan-antioksidan seviye, oksidatif stres indeksi, DNA hasarı ve ve mikroRNA düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nöroloji polikliniği'ne başvuran 0-16 yaş arası, 30 tuberoskleroz hastası ve kontrol grubu olarak da aynı yaş grubunda 29 sağlıklı çocuk dahil edildi-:- Alınan kan örnekleri santrifüj edilip serumlarına ayrıldı. Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'nda, serum örneklerinde Total Antioksidan Seviye (TAS ) ve Total Oksidan Seviye (TOS ) plak okuyucuda ( Thermo Scientifıc Multiskan FC, 2011-06, USA ) sırasıyla 240 nm ve 520 nm dalga boylarında ölçüldü. Ölçülen TAS ve TOS değerleri Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) hesaplamasında kullanıldı. Örneklerden ayrıca Comet Assay Yöntemi ile DNA hasar tayini yapıldı. Kalan serum örneklerinde RNA izolasyon kiti Qiagen TM kullanılarak total RNA 'nın saflaştırılması ile RNA'lar cDNA'ya çevrildi ve bunlar Real-Time PCR yöntemi ile incelendi. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edildi. Bulgular: 1. Tuberoskleroz kompleksi (TSK) tanılı hastalar ve kontrol grubu arasında TAS, TOS ve OSİ değerleri bakıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Tuberous sclerosis is a genetic disease characterized by hamartomas in multiple organ systems, with autosomal dominant passage. MicroRNAs are RNA molecules which are small, uncodable, consisting of 20-24 nucleotides, assuming regulator level at posttranscriptional level in gene expression. Oxidative stress is responsible for pathogenesis of many diseased, in particular, cancer. It is considered that oxidative stress and related DNA damage occurs in pathogenesis of genetically inherited diseases. Therefore, it is known that oxidative stress and related DNA damage and miRNAs play an important role in pathogenesis tuberous sclerosis. Our study aims to assess total oxidant-antioxidant level, oxidative stress index, DNA damage and microRNA levels of patients diagnosed with tuberous sclerosis. Material and Method: The study includes 30 tuberous sclerosis patients of ages in the range of 0-16 years consulting to Bezmialem Foundation University Medical Faculty, Pediatric Neurology polyclinic and as control group, 29 healthy children from the same age group. Blood samples that are taken are subjected to centrifuge to separate the serum. Total Antioxidant Level ( TAL ) and Total Oxidant Level ( TOL ) were measured from serum samples at wavelengths of 240 nm and 520 nm, respectively in plate the reader ( Thermo Scientifıc Multiscan FC, 2011-06, USA ) at Medical Biochemisty Department. Measured TAL and TOS values were used in Oxidative Stress lndex (OSI) calculation. Also, DNA damage determination was carried out from the samples by using Comet Assay Method. in the remaining serum samples, RNAs were converted to cDNA through purifıcation of total RNA by using RNA isolation kit Qiagen 1M and these were analyzed by using Real-Time PCR method. Obtained data was analyzed in SPSS software. Results: 1. TAL, TOL, and OSI values of patients with Tuberous Sclerosis Complex (TSC) diagnosis and the control group were compared.