Multipl skleroz hastalarında retina iç katları kalınlıkları, retinal vasküler parametreler ve pupillografi bulgularının korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between retinal inner layer thickness, retinal vascular parameters, and pupillographic findings in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 909505
  2. Yazar: NURŞAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ORMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS) hastalarında optik nörit öyküsü olan ve olmayan gözlerin, optik koherens tomografi (OKT) ile retina iç katları kalınlıklarının, optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) yardımıyla vasküler parametrelerininin, statik ve dinamik pupillografi ölçümlerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması ve korelasyonlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nörooftalmoloji polikliniğine başvuran 39 MS hastasının optik nörit öyküsü olan 37 gözü ve optik nörit olmayan 40 gözü, oftalmolojik ve sistemik açıdan sağlıklı 32 hastanın 62 gözü dahil edildi. Tüm hastaların detaylı oftalmolojik muayenesi yapıldı. SD OKT, OKTA ve Sirius Topografi cihazları kullanılarak, optik sinir başı ölçümleri, retina iç katları ölçümleri, optik disk anjiyografisi ile statik ve dinamik pupillografik ölçümleri yapıldı. Bulgular: MS tanılı gözlerde gangliyon hücre tabakası (GHT), iç pleksiform tabaka (IPT) ve maküler retina sinir lifi tabakasını (mRSLT) ve optik disk retina sinir lifi tabakasında (RSLT) anlamlı incelme saptandı ve bu incelme optik nörit öyküsü olan gözlerde daha belirgindi. MS gözlerinde vaskülarizasyonun anlamlı olarak azaldığı, bu azalmanın optik nöritli gözlerde daha fazla olduğu tespit edildi. MS hastaları ve sağlıklı gönüllü grupları arasında statik pupillografi parametreleri açısından gruplar arasında fark yoktu, bu karşılık sempatik indeks anlamlı olarak daha düşük idi. MS optik nöritsiz gözlerde ise pupil dilatasyon hızının daha yavaş olduğu izlendi. Pupil dilatasyon hızı ile ilişki incelendiğinde ise; MS gözlerinde RSLT, GHT, IPT ve mRSLT ile pupil dilatasyon hızı arasında pozitif korelasyon mevcuttu. Pupil dilatasyon hızı ile optik sinir başı ve peripapiller pleksus kanlanması arasında MS optik nöritli gözlerde pozitif korelasyon izlendi. Sonuç: MS hastalarında, optik nörit geçirse de geçirmese de hem optik sinirde hem retina iç katları kalınlığında incelme ve optik sinir başı kanlanmasında azalma olduğunu; bu durumla ilişkili olarak pupil dilatasyon hızının azaldığını tespit ettik. MS hastalığının sempatik sistem disfonksiyonuna neden olabileceğini ve bunun in vivo pupillografi ile tespit edilebileceğini ve pupillografi bulgularının OKT ve OKTA ile korele olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the retinal inner layer thicknesses, assessed via optical coherence tomography (OCT), and vascular parameters obtained through optical coherence tomography angiography (OCTA) alongside static and dynamic pupillography measurements in eyes with and without a history of optic neuritis in patients with multiple sclerosis (MS), against a healthy control group, and to investigate their correlations. Materials and Methods: Our study included 37 eyes with a history of optic neuritis and 40 eyes without of 39 MS patients along with 62 eyes from 32 ophthalmologically and systemically healthy controls, resulting in 139 eyes from 71 patients who presented to the Neuro-ophthalmology clinic. A detailed ophthalmological examination was performed on all participants. Measurements of the optic nerve head, inner retinal layers, optical disc angiography, and both static and dynamic pupillographic measurements were conducted using SD OCT, OCTA, and Sirius Topography devices. Results: In eyes diagnosed with MS, significant thinning was observed in the retina nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPL), and macular retinal nerve fiber layer (mRNFL), with this thinning being more pronounced in eyes with a history of optic neuritis. A significant reduction in vascularization was detected in MS eyes, which was more pronounced in eyes with optic neuritis. There were no differences in static pupillography parameters between MS patients and healthy controls; however, the sympathetic index was significantly lower in MS eyes. In MS eyes without optic neuritis, a slower pupil dilation speed was noted. When examining the relationship with pupil dilatation speed, a positive correlation was found between the pupil dilatation speed and RNFL, GCL, IPL, and mRNFL in MS eyes. Additionally, a positive correlation was observed between pupil dilatation speed and optic nerve head and peripapillary plexus perfusion in eyes with optic neuritis Conclusion: We found that in MS patients, regardless of having experienced optic neuritis, there is a thinning of both the optic nerve and inner retinal layer thickness, as well as a reduction in optic nerve head vascularization; this is associated with a decrease in pupil dilatation speed. We suggest that MS may lead to sympathetic system dysfunction, which can be detected through in vivo pupillography, and that pupillography findings are correlated with OCT and OCTA results.