Effects of phosphorus and copper based catalysts on nitrogen oxides conversion performance of hydrocarbon selective catalytic reduction
Fosfor ve bakır bazlı katalizörlerin hidrokarbon seçici katalitik indirgemenin azot oksit dönüşüm performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 909879
  2. Yazar: EYLEM ÖZGÜN ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Automotive Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Hidrokarbon Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi için Fosfor ve Bakır bazlı katalizörlerin geliştirilmesi ve bu katalizörlerin NOx dönüşümleri üzerindeki etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. HC-SCR sistemi için P(4%) / ZrO2, P(3%)-Cu(1%) / ZrO2, P(2%)-Cu(2%) / ZrO2, P(1%)-Cu(3%)/ ZrO2, Cu(4%)/ ZrO2 içerikli katalizörler sentezlenmiştir. İndirgeyici malzeme olarak etanol kullanılmıştır. Katalizörler ait yapısal ve kimyasal özellikleri belirlemek amacıyla SEM, XRD ve BET analizleri gerçekleştirilmiştir. Katalizörler 170°C-240°C sıcaklık aralığında ve 40000 h-1 sabit alan hızında SCR sisteminde test edilmiştir. Testler 2 silindirli V-tipi bir dizel motor kullanılarak sabit motor devrinde (3000 devir/dakika) ve 3 farklı yük (0 kW, 2 kW ve 4 kW) altında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, maksimum NOx dönüşüm oranları 3P1CZ katalistinde 4 kW yükte, 240 ℃ sıcaklıkta, 40000 h-1 gaz saatlik alan hızında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop Phosphorus and Copper based catalysts for Hydrocarbon Selective Catalytic Reduction System and to determine the effect of these catalysts on NOx conversions. Catalysts containing P(4%) /ZrO2, P(3%)-Cu(1%)/ZrO2, P(2%)-Cu(2%)/ZrO2, P(1%)-Cu(3%)/ZrO2, Cu(4%)/ZrO2 were synthesised for HC-SCR system. Ethanol was used as reducing agent. SEM, XRD and BET analyses were performed to determine the structural and chemical properties of the catalysts. The catalysts were tested in the SCR system at a temperature range of 170°C-240°C and a constant field velocity of 40000 h-1. The tests were carried out using a 2-cylinder V-type diesel engine at constant engine speed (3000 rpm) and under 3 different loads (0 kW, 2 kW and 4 kW). As a result, maximum NOx conversion rates were measured for 3P1CZ at 4 kW load, 240 ℃ temperature, 40000 h-1 gas hourly space velocity.