Sepsis tanılı geriatrik hastalarda RDW, MPV ve MPV/PLT değerlerinin 28 günlük mortalitedeki prediktif önemi ve apache ıı ile saps ıı skorları ile ilişkisi
Predictive importance of RDW, MPV ve MPV/PLT values in 28-day mortality in geriatric patients diagnosed with sepsis and their relationship with apache II and saps II scores
  1. Tez No: 909943
  2. Yazar: ADEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM URFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Geriatrik hastalar, artan yaşa bağlı immün yetmezlik ve komorbidite yükü nedeniyle sepsise karşı daha savunmasızdır. Bu hasta grubu için sepsisin erken tanınması ve takibi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, sepsis tanısı alan geriatrik hastalarda RDW, MPV ve MPV/PLT değerlerinin mortalite üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 2020 - 2024 tarihleri arasında SOFA skoru 2 ve üzerinde olan 65 yaş ve üzeri geriatrik sepsis hastalarında gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri(yaş, cinsiyet, boy, kilo, beden kitle indeksi), hemogram (RDW, MPV, PLT) ve biyokimya sonuçları, SOFA, APACHE-II ve SAPS-II skorları ile 28 günlük mortalite durumu toplandı ve analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 247 hastanın %46.2'sında28 günlük takip süresi içinde eksitus gerçekleştiği belirlenmiştir. Eksitus gerçekleşen hastaların 74 (%64.9)'u erkek olup, ortalama yaşları 78,22±8,53 olarak saptanmıştır. Eksitus gerçekleşen hastaların SOFA, APACHE-II ve SAPS-II skorları, sağ kalanlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (SOFA: %67,8 vs. %54,3, p=0.023; APACHE-II: %21,3 vs. %19,7, p=0.009; SAPS-II: %53,1 vs. %46,9, p=0.002). Takibin 1. ve 5. günlerinde ölçülen RDW, MPV ve MPV/PLT oranları ile SOFA, APACHE-II ve SAPS-II skorları arasında pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir (RDW: %16,7 vs. %14,2, p=0.047; MPV: %10,9 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: The increased age-related immunodeficiency and comorbidity burden render geriatric patients more vulnerable to sepsis. It is of the utmost importance to promptly identify and monitor sepsis in this patient population. The objective of this study was to examine the impact of red blood cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), and MPV/platelet (MPV/PLT) ratios on mortality in geriatric patients diagnosed with sepsis.. Materials and Methods: This retrospective study was conducted in the Intensive Care Unit of Anesthesiology and Reanimation at Hatay Mustafa Kemal University between 2020 and 2024 on geriatric sepsis patients aged 65 years and older with a SOFA score of 2 or higher. The demographic data of the patients (age, gender, height, weight, body mass index), hemogram (RDW, MPV, PLT), and biochemistry results, SOFA, APACHE-II, and SAPS-II scores, as well as the 28-day mortality status, were collected and analyzed. Results: A total of 46.2% of the 247 patients included in the study died within the 28-day follow-up period. Of the 74 patients who died, 64.9% were male, with a mean age of 78.22±8.53 years. The SOFA, APACHE-II, and SAPS-II scores of the patients who died were found to be significantly higher in comparison to the survivors (SOFA: 67.8% vs. 54.3%, p=0.023; APACHE-II: 21.3% vs. 19.7%, p=0.009; SAPS-II: 53.1% vs. 46.9%, p=0.002). A positive correlation was identified between RDW, MPV, and MPV/PLT ratios measured on days 1 and 5 of follow-up and SOFA, APACHE-II, and SAPS-II scores. Specifically, RDW demonstrated a correlation of 16.7% vs. 14.2% (p=0.047), MPV exhibited a correlation of 10.9% vs.