Ankara ulaşımında öncelikli alternatiflerin belirlenmesi: Bulanık çok kriterli karar verme yöntemi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı için bir inceleme
Prioritization of alternatives in Ankara's transportation: A fuzzy multi-criteria decision-making approach for the Ministry of Transportation and Infrastructure: A review
- Tez No: 910055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ulaşımın modern toplumlar için kritik bir öneme sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Ankara şehrindeki ulaşım türlerinin önceliklendirilmesine odaklanılmıştır. Ulaşımın, şehirlerin sosyal ve ekonomik yapısı üzerinde derin etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, etkili bir ulaşım sistemi oluşturmanın ve sürdürmenin gerekliliği kaçınılmazdır. Bu çalışma, Ankara'da mevcut ulaşım türlerini maliyet, süre, güvenilirlik, konfor ve esneklik gibi kriterler açısından değerlendirmekte ve hangi ulaşım türlerinin önceliklendirilmesi gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana hedeflerinden biri, çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak, belirtilen kriterlerin öncelik sıralamasını yapmaktır. Bu bağlamda, kriterlerin ağırlıkları analitik bir süreçle belirlenmekte ve ardından alternatif ulaşım türlerinin her bir kriterdeki performansları bu ağırlıklarla çarpılarak toplam performans puanları hesaplanmaktadır. Bu yöntemler, belirsizlik ve karmaşıklık içeren çok kriterli karar verme problemleri için güçlü analitik araçlar olarak kabul edilirler. Çalışmanın sonuçları, Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili diğer paydaşlar için önemli karar alma süreçlerine ışık tutacaktır. Bu sonuçlar, mevcut ulaşım sisteminin iyileştirilmesi veya yeni projelerin başlatılması gibi kararlar konusunda rehberlik etmek için kullanılabilir. Ayrıca, bu çalışma, çok kriterli karar verme yaklaşımlarının uygulanabilirliğini ve etkinliğini vurgulayarak, benzer karar verme problemleri için bir model oluşturacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, ulaşımın karmaşıklığı ve önemi göz önüne alındığında, Ankara'da ulaşım türlerinin önceliklendirilmesi için bilimsel bir yaklaşım sunmaktadır. Farklı ulaşım türlerinin kapsamlı bir analizi ve karşılaştırılması, şehirdeki ulaşımın geleceğini şekillendirmeye yönelik kritik kararların alınmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, focusing on the fact that transportation holds critical importance for modern societies, prioritization of transportation modes in the city of Ankara has been addressed. It is well-known that transportation has profound impacts on the social and economic structure of cities. In this context, the necessity of establishing and maintaining an effective transportation system is inevitable. In order to establish which forms of transportation should be given priority, this study assesses the current options in Ankara using a variety of characteristics, including cost, duration, dependability, comfort, and flexibility. Setting a priority list for the given criteria using multi-criteria decision-making techniques is one of the study's primary goals. In this case, the weights of the criteria are established analytically, and the results are multiplied by the alternative transportation modes' performances on each criterion to generate the overall performance scores. These techniques are regarded as effective analytical tools for complicated, multi-criteria decision-making issues that involve uncertainty. The study's conclusions will clarify significant decision-making procedures for the Ministry of Transportation and other pertinent parties. These results can be used to guide decisions such as improving the existing transportation system or initiating new projects. Additionally, this study will establish a model for similar decision-making problems by emphasizing the applicability and effectiveness of multi-criteria decision-making approaches. Consequently, this study provides a scientific approach to prioritize transportation modes in Ankara considering the complexity and importance of transportation. A comprehensive analysis and comparison of different transportation modes can contribute to shaping the future of transportation in the city by facilitating critical decision-making.