Olgunlaşma enstitüleri'nin temel tasarım eğitimine yaklaşımı üzerine bir araştırma
A research on maturation institute's approach to basic design education
  1. Tez No: 910094
  2. Yazar: HATİCE NUR BOYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Temel Tasarım veya Temel Sanat Eğitimi, tasarıya bağlı bölümlerin hepsinde giriş dersi olarak eğitimin ilk aşamasını oluşturan derslerdir. Özünde tasarım elemanları ve tasarım prensiplerinin gösterildiği bu derslerde öğrencilerin soyut düşünce ve el becerisi gibi kabiliyetlerinin arttırılması amaçlanırken bir tasarımı ortaya çıkaran elemanlar ve bu elemanları ne şekilde bir araya getireceklerine dair bilinç kazanmaları sağlanır. Araştırmada Olgunlaşma Enstitüleri'nin Temel Tasarıma yaklaşımını öğrenmek için enstitülerde Temel Sanat eğitimi veren öğretmenler ve bu dersi almış öğrencilerle görüşülmüştür. Öğretmen ve öğrencilerin, bu dersin gerekliliği ve içeriği hakkında düşünceleri ile deneyimleri sorulmuştur. Bu araştırma ile Olgunlaşma Enstitüleri'nde Temel Sanat Eğitimi'nin yeri ve önemini anlamak ve mevcut durumu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma için Ankara, İstanbul, İzmir örnekleminden Olgunlaşma Enstitüleri'nin öğretmen ve öğrencilerine ulaşılmıştır. Toplam 12 öğretmen ve 9 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerle birlikte Temel Sanat Eğitimi'nin her bölüm için olmazsa olmaz olarak değerlendirildiği görülmüş ve Temel Sanat Eğitimi'nin öğrencilere kazandırması beklenen becerilerin yanında hayata bakış açılarını da değiştirdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak Temel Tasarım ve Temel Sanat Eğitimi derslerinin her bölüm için neredeyse eşit derecede öneme sahip olduğu ve öğrencileri yalnızca teorik anlamda eğitmekle kalmayıp tasarım yapmaya da hazırladığı ve hayatlarını etkilediği anlaşılmıştır. Bunun yanında Olgunlaşma Enstitüleri açısından geleneksel el sanatları ile ilgili faaliyetlerinde de büyük öneme sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Basic Design or Basic Art Education are courses that form the first stage of education as an introductory course in all departments affiliated with the design. In these courses, where design elements and design principles are shown, the aim is to increase students' abilities such as abstract thinking and manual dexterity, while gaining awareness of the elements that create a design and how to bring these elements together. In the research, in order to learn the Maturation Institutes' approach to Basic Design, teachers who provide Basic Art education in the institutes and students who took this course were interviewed. Teachers and students were asked about their thoughts and experiences about the necessity and content of this course. With this research, it is aimed to understand the place and importance of Basic Art Education in Maturation Institutes and to reveal the current situation. For the research, teachers and students of Maturation Institutes were reached from Ankara, Istanbul and Izmir sample. Semi-structured interviews were conducted with a total of 12 teachers and 9 students. Through the interviews, it was seen that Basic Art Education was considered indispensable for every department, and it was observed that Basic Art Education changed not only the skills that students were expected to acquire, but also their perspective on life. As a result, it has been understood that Basic Design and Basic Art Education courses are almost equally important for every department and that they not only educate students theoretically but also prepare them for design psychologically and affect their lives. In addition, it has been understood that Basic Design, in terms of Maturation Institutes, is also of great importance in terms of traditional handicrafts.