Ruh sağlığı ve hastalıkları hemşireliği dersi klinik uygulaması sırasında hemşirelik öğrencilerine uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin algılanan stres düzeyine etkisi
Determination of the effect of progressive muscle relaxation exercises applied to nursing students before the clinical practice of the mental health and disease nursing course on the perceived stress level
  1. Tez No: 910143
  2. Yazar: ÖZDEN GÜLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştımanın amacı ruh sağlığı ve hastalıkları hemşireliği dersi klinik uygulaması sırasında hemşirelik öğrencilerine uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin algılanan stres düzeyine etkisini belirlemekti. Bu araştırma öntest-sontest tasarımlı yarı deneysel bir araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini 2022-2023 güz yarı yılında ruh sağlığı ve hastalıkları hemşireliği dersi alan 60 öğrenci ile küçük bir gruptu ve örneklem grubunu öğrencilerin tamamı oluşturdu. Öğrenciler 30 deney, 30 kontrol olmak üzere deney ve kontrol gruplarına ayrıldı. Uygulamaya başlamadan önce örneklem grubunu tamamına öntest olarak Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelik Öğrencileri için Algılanan Stres Ölçeği uygulandı. Deney grubuna beş hafta progresif kas gevşeme egzersizleri uygulandıktan sonra her iki gruba sontest olarak Hemşirelik Öğrencileri için Algılanan Stres Ölçeği yapıldı. Deney grubuna yapılan uygulamadan sonra öntest ve sontest değerleri arasında anlamlı fark olmamıştır. Ancak kontrol grubunun ortamdan kaynaklanan stres düzeyinde anlşamlı bir artış olmuştur. Deney grubunun algılan stres düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olmasa da ortamdan kaynaklı stres düzeyinde anlamlı bir artış da olmamıştır. Sonuç olarak progresif kas gevşeme egzersizlerinin stresi azalttığı, ancak bu azalışın anlamlı olmadığı görülmüştür. Gelecek araştırmalarda progresif kas gevşeme egzersizlerinin stres dışında farklı psikolojik durumlar üzerindeki etkilerinin araştırılması ve genişletilmiş örneklem grupları ile çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of progressive muscle relaxation exercises applied to nursing students during the clinical practice of mental health and diseases nursing course on perceived stress level. This study was conducted as a quasi-experimental research with pretest-posttest design. The population of the study was a small group of 60 students taking mental health and diseases nursing courses in the autumn semester of 2022-2023 and the sample group consisted of all students. The students were divided into experimental and control groups, 30 experimental and 30 control. Before starting the application, Student Descriptive Information Form and Perceived Stress Scale for Nursing Students were applied to the entire sample group as a pretest. After five weeks of progressive muscle relaxation exercises were applied to the experimental group, the Perceived Stress Scale for Nursing Students was applied to both groups as a posttest. There was no significant difference between the pre-test and post-test values after the application to the experimental group. However, there was a significant increase in the level of stress caused by the environment in the control group. Although there was no statistically significant decrease in the perceived stress level of the experimental group, there was no significant increase in the level of stress caused by the environment. As a result, it was observed that progressive muscle relaxation exercises reduced stress, but this reduction was not significant. In future studies, it is recommended to investigate the effects of progressive muscle relaxation exercises on different psychological states other than stress and to study with larger sample groups.