Cooperative localization and control for heterogeneous mobile robots
Heterojen mobil robotlar için işbirlikçi konumlandırma ve kontrol
  1. Tez No: 910158
  2. Yazar: AHMET MUSTAFA KANGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, tarım gibi zorlu ortamlarda farklı kabiliyetlere sahip mobil robotlar için işbirlikçi konumlandırma ve kontrol stratejileri geliştiren UTOPIA projesine katkıda bulunmaktadır. Araştırma, farklı sensör setleri ve manevra yeteneklerine sahip bir İnsansız Hava Aracı (İHA) ve İnsansız Kara Aracı (UGV) tasarlanmasını kapsamaktadır. Bu farklılıklar, etkili işbirliği için sağlam bir konumlandırma stratejisi gerektirmektedir. Genişletilmiş Kalman Filtresi (EKF) çeşitli konfigürasyonlarda test edilerek, simülasyonlar ve deneysel testlerle doğrulanan iyileştirmeler sağlanmıştır. EKF'nin performansı, üç ortak görevde simülasyonlar ve gerçek dünya senaryolarında değerlendirilmiş ve sensör verilerinin entegrasyonunun Ortalama Karekök Takip Hatasını (RMSE) önemli ölçüde azalttığı ve konumlandırma doğruluğunu artırdığı görülmüştür. Heterojen sistemlerde farklı sensör kapasiteleri nedeniyle daha büyük zorluklar yaşanmakta, bu araştırma ise çeşitli robotik sistemler için sağlam işbirlikçi konumlandırma ve kontrol stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. İHA'lar hızlı hareket edebilir ve geniş görüş alanına sahipken, yük kapasitesi ve batarya ömrü sınırlıdır. UGV'ler ise daha yüksek yük kapasitesi ve batarya ömrü sunar ama hareket hızları daha düşüktür. Bu bulgular, karmaşık ortamlarda etkili işbirlikçi konumlandırma ve kontrol stratejilerinin geliştirilmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to the UTOPIA project, which focuses on developing cooperative localization and control strategies for heterogeneous mobile robots in agriculture. The research involves designing an Unmanned Aerial Vehicle (UAV) and an Unmanned Ground Vehicle (UGV), each with distinct sensors and maneuvering capabilities. These differences require a robust localization strategy for effective cooperation. The Extended Kalman Filter (EKF) was tested in various configurations to improve localization accuracy. Enhancements were first achieved through simulations and later validated in experiments. The EKF's performance was assessed in three cooperative missions, showing that integrating more sensor data into the EKF significantly reduced the Root Mean Square Error (RMSE), improving localization accuracy. While homogeneous robot systems benefit from consistent localization with similar sensors, heterogeneous systems face challenges due to varying sensor capabilities. This research underscores the importance of robust localization for effective cooperation in diverse robotic systems. UAVs, despite their fast movement and wide vision, are limited by load capacity and battery life, whereas UGVs offer greater load capacity and battery longevity but move slower. These findings highlight the need for effective cooperative localization and control strategies in complex environments.