Tarım sektöründe yer alan geçici koruma statüsü altındaki Suriyeliler'in çalışma koşulları: Mersin ili örneği
Working conditions of Syrians under temporary protection status in the agricultural sector: The example of Mersin province
  1. Tez No: 910184
  2. Yazar: BAŞAK KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREP KIROĞLU BAYAT, DR. KANDEMİR ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Savaş, ekonomik zorluklar, doğal afetler ve siyasi istikrarsızlık gibi faktörler, dünya genelinde milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olmaktadır. Türkiye, Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana Suriyeli sığınmacılara en fazla ev sahipliği yapan ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle tarım sektöründe yoğun bir şekilde istihdam edilen Suriyeli işçiler, zorlayıcı çalışma koşullarıyla dikkat çekmektedir. Bu bağlamda,“Geçici koruma altındaki Suriyeli tarım işçilerinin çalışma koşulları nasıldır?”sorusu önemli bir araştırma konusu olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, ikili iş gücü piyasası teorisi çerçevesinde Mersin'deki geçici koruma altındaki Suriyeli tarım işçilerinin sosyo-ekonomik durumlarını, sosyal güvenlik haklarını, çalışma koşullarını ve karşılaştıkları zorlukları incelemektedir. Araştırma kapsamında, Mersin'de 15 Suriyeli tarım işçisiyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ''Suriyeli tarım işçilerinin çalışma koşulları'', ''sosyal güvenlik ve haklar'' ile ''barınma ve ulaşım'' olmak üzere üç ana tema belirginleşmiştir. Ayrıca, elde edilen bulguların, ikili iş gücü piyasası teorisi ile tutarlılık gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration, driven by factors such as war, economic hardship, natural disasters, and political instability, has led to the displacement of millions of people worldwide. Since the onset of the Syrian civil war, Turkey has emerged as one of the leading host countries for Syrian refugees. Syrian workers, particularly those employed intensively in the agricultural sector, are notable for facing challenging working conditions. In this context, the question“What are the working conditions of Syrian agricultural workers under temporary protection?”emerges as a significant research topic. This study examines the socio-economic status, social security rights, working conditions, and challenges faced by Syrian agricultural workers under temporary protection in Mersin within the framework of dual labor market theory. As part of the research, in-depth interviews were conducted with 15 Syrian agricultural workers in Mersin. The study identifies three main themes: the working lives of Syrian agricultural workers, social security and rights, and issues related to housing and transportation. Additionally, the findings reveal consistency with the premises of dual labor market theory.