Yurtdışında havacılık sektöründe çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları'nın kültürlerarası iletişim ve adaptasyonuna yönelik nitel bir çalışma
A qualitative study on intercultural communication and adaptation of Turkish citizens working in the aviation industry abroad
  1. Tez No: 910232
  2. Yazar: BURAK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAPAN ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, yurtdışında çalışan Türklerin, özellikle havacılık sektöründe görev yapan bireylerin, uluslararası iş ortamlarına uyum süreçlerini ve karşılaştıkları zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, duygusal zekâ (EQ), dil yeterliliği, kültürel farkındalık, sosyal uyum ve güvenlik algısı gibi faktörlerin uyum sürecine etkilerini değerlendirmiştir. Kültürel zekâ (CQ), Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Teorisi, Trompenaars ve Hampden-Turner'ın Kültürel Farklılık Tipolojileri ve Allport'un Temas Hipotezi teorik çerçevede kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmış ve MAXQDA yazılımı ile içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, yüksek kültürel zekâ ve gelişmiş dil becerilerine sahip katılımcıların, uluslararası iş ortamlarına daha hızlı uyum sağladığını göstermektedir. Öneriler arasında, kültürel farkındalık ve dil yeterliliklerini artıracak eğitim programlarının geliştirilmesi, uyum süreçlerini destekleyecek stratejik önlemlerin alınması ve yöneticilere kültürel farklılıkları yönetme konusunda eğitim verilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the adaptation process of Turkish people working abroad, especially those working in the aviation sector, to international work environments and the challenges they face. The study evaluated the effects of factors such as emotional intelligence (EQ), language proficiency, cultural awareness, social adaptation and security perception on the adaptation process. Cultural intelligence (CQ), Hofstede's Cultural Dimensions Theory, Trompenaars and Hampden-Turner's Cultural Diversity Typologies and Allport's Contact Hypothesis were used in the theoretical framework. Qualitative data were collected through semi-structured interviews and content analysed with MAXQDA software. Findings suggest that participants with high cultural intelligence and advanced language skills adapt more quickly to international business environments. Recommendations include developing training programmes to increase cultural awareness and language competencies, taking strategic measures to support adaptation processes, and training managers on managing cultural differences.