Biomass maruziyetinin oxidan/antioxidan stres sistemine etkisi
The Effect of biomass exposure on the system of oxidan/antioxidan stress
  1. Tez No: 91024
  2. Yazar: HASAN GANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEYFİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
9- ÖZET Amaç biomass maruziyetinin lipid peroksidasyonu ve antioksidan aktiviteye etkisini incelemektir. Bu amaçla yaş ortalaması 35.6 ± 6.6 yıl olan, biomass kullanım öyküsü olmayan, sigara içmeyen, sağlıklı 30 kadın kontrol grubu olarak alındı (Grup 1). Yaş ortalaması 33.8 ± 6.8 yıl olan, sigara içen, biomass maruziyet öyküsü olmayan 34 sağlıklı kadın grup 2 olarak alındı. Yaş ortalaması 36.9 ± 6.4 yıl olan, biomass maruziyet öyküsü olan, sigara içmeyen, sağlıklı 36 kadın da grup 3 olarak alındı. Lipid peroksidasyonu göstergesi olarak Eritrosit Malondialdehid (EMDA) ve Plazma Malondialdehid (PMDA) aktivitesi incelendi ve Serum Ferritin (SF) düzeyi Enzyme Immun Assey (ELA) yöntemiyle ölçüldü. Antioksidan aktivite göstergesi olarak eritrosit Superoxide dismutase (SOD), Glutathione peroksidase (GSH-Px) ve Catalase (CAT) aktivitesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
10- ABSTRACT THE EFFECT OF BİOMASS EXPOSURE ON THE SYSTEM OF OXIDANT/ ANTIOXIDANT STRESS The purpose of this study is to examine the change in lipid peroxidation and antioxidant enzyme activities due to indoor pollution. Group 1 includes 30 non- smoker females that have not exposed to any indoor pollution. Group 2 includes 34 smoker females but have not exposed to any kind of indoor pollution. Group 3 includes 36 non-smoker females. The females in this group were exposed to indoor pollution. Erytrocite malondialdehyde (EMDA) and Plasma malondialdehyde (PMDA) activities of these groups were analyzed in order to have an indicator of the lipid peroxidation activities. Moreover, the Blood Ferritin (BF) levels of cases were measured. Superoxide dismutase (SOD), Glutathione peroxidase (GSH-Px) and Catalase (CAT) activities were measured in order to observe the antioxidant activities. EMDA, PMDA, and BF levels of group 2 and 3 was much higher than group 1 (p0.05) where as PMDA level was much higher for group 2 compared to group 3.