Güvenlikleştirme teorisi bağlamında X'de söylem inşası: İsrail örneği
Discourse construction in X in the context of securitization theory: The example of Israel
  1. Tez No: 910258
  2. Yazar: CANSU AYVAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE KURT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Güvenlikleştirme teorisine göre güvenlikleştirici aktörler güvenlik meselesine işaret ederek kamuoyu nezdinde istedikleri sorunları güvenliğin alanına dâhil edebilir ve bu amaçla normal zamanlarda sahip olamayacağı hakları kazanmayı ve yetki alanını genişletmeyi talep etmektedir. Güvenlikleştirici aktör, sahip olduğu yetkilerle aşırı önlemlere başvurabilir. Bu faaliyetlerinde meşruiyet kazanabilir. Çünkü işaret ettiği güvenlik meselesi acil bir çözüm gerektirmektedir. Güvenlikleştirici aktör, söz-eylem inşasında bulunurken çeşitli alanlarda faaliyet gösterir. Gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan X (eski adı ile Twitter) ise günümüzde bu alanlardan biri haline gelmiştir. Güvenlik politikalarını belirleyen devlet otoriteleri X'de sahip oldukları resmi hesaplarla kamuoyuna yönelik içerik paylaşımları yapmaktadırlar. Çalışmada, incelenecek olan İsrail Devleti'ne ait resmi hesaplar terör, Hamas, savaş gibi kelimelerle güvenlikleştirme eyleminde bulunmuş ve Filistin'e yönelik askeri operasyonlar düzenlemiştir. İsrail Devleti'nin X'de kamuoyuna yönelik yaptığı paylaşımlar içerik analizi yöntemiyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
According to securitization theory, securitizing actors can include issues they deem significant within the realm of security by highlighting them as security matters in the public eye. By doing so, they can request rights and expand their authority, which they would not possess under normal circumstances. These actors may resort to extreme measures with the powers they acquire and gain legitimacy for their actions since the security issues they highlight require urgent solutions. Securitizing actors operate in various domains while constructing their speech-acts, and with the advancement of communication technologies, social media platforms such as X (formerly known as Twitter) have become one of these domains. State authorities that determine security policies use their official accounts on X to share content directed at the public. This study examines the official accounts of the State of Israel, which have engaged in securitization acts with keywords such as terrorism, Hamas, and war, and have conducted military operations against Palestine. The content of Israel's public-oriented posts on X is analyzed using content analysis methodology.