Keman ekollerinin temel başlangıç teknikleri özelinde incelenmesi
An analysis of the basic beginning techniques of violin schools
  1. Tez No: 910323
  2. Yazar: SEZİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Doğru”keman ve arşe tutuşunun, keman performansı ve fiziksel sağlık üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu araştırma, tek bir“doğru”keman ve arşe tutuşu olmadığını, öğrencilerin öğretmenlerinin rehberliğinde kendi fiziksel yapılarına uygun bir tutuş pozisyonu keşfetmeleri gerektiğini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, keman ve arşe tutuşunun gelişimi, tarihteki keman ekolleri üzerinden incelenerek, öğrencilere temel başlangıç teknikleri konusunda bir kılavuz oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çalışma, öğrencilerin rahat bir çalma pozisyonu bulmalarına yardımcı olmak ve öğretmenlerin öğrencilerine etkili bir şekilde rehberlik etmelerini sağlamak açısından önem taşımaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması kullanılan bu çalışmada veriler, 18-20. yüzyıllar arasındaki keman metotlarından toplanmış ve keman ekolleri altında kategorize edilerek doküman analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; geçmiş yüzyıllarda keman ve arşe tutuşu hakkında 20. yüzyıla kıyasla daha keskin kurallar uygulandığı ve yaklaşık iki yüz yıllık süreçte, keman ve arşe tutuşunun büyük oranda korunduğu görülmüştür. 20. yüzyılda ise tutuş pozisyonu oluşturulurken daha esnek ve bireysel bir yaklaşımla öğrencinin bedensel yapısı göz önünde bulundurularak küçük değişiklikler uygulanmaya başlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 'correct' violin holding and bow grip has positive effects on violin performance and physical health. This research aims to emphasise that there is no single 'correct' violin holding and bow grip, and that students should discover a holding position suitable for their own physical structure under the guidance of their teachers. For this purpose, the development of violin holding and bow grip is analysed through the violin schools in history, and it is aimed to provide students with a guide on basic beginning techniques. This study is important in terms of helping students find a comfortable playing position and enabling teachers to guide their students effectively. In this study, literature review, one of the qualitative research methods, was used. The data were collected from violin methods of the 18th-20th centuries, categorized under violin schools and analyzed by document analysis. As a result of the research; it was seen that in the past centuries, stricter rules were applied about the violin holding and the bow grip compared to the 20th century, and the violin holding and bow grip was preserved to a great extent in a period of about two hundred years. In the 20th century, it was concluded that small changes were started to be applied by considering the physical characteristics of the student with a more flexible and individual approach while creating the holding position.