İşbirlikli öğrenmeye dayalı 'Jigsaw' tekniğinin 7. sınıf fen bilimleri dersi 'Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme' ünitesinin öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
The effect of the 'Jigsaw' technique based on cooperative learning on student success in teaching the unit 'Reproduction, Growth and Development in Living Things'
- Tez No: 910526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER YILAYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, ortaokul seviyesinde“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”ünitesinin öğretiminde, işbirlikli öğrenme yöntemlerinden biri olan“Jigsaw”tekniğinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini incelemeyi hedeflemiştir. Araştırmada yarı deneysel bir desen kullanılarak kontrol gruplu ön test-son test modeli uygulanmıştır. Çalışma, Elazığ'da bulunan Gazi Kamil Ayhan Ortaokulu'nda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu, 36 öğrenciden oluşan kontrol grubu ve 38 öğrenciden oluşan deney grubundan oluşmaktadır. Ders başlamadan önce, her iki grubun 6. sınıf fen bilimleri not ortalamaları dikkate alınarak, grupların akademik başarı seviyelerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunda Jigsaw tekniği uygulanırken, kontrol grubunda MEB tarafından yürütülen fen bilimleri öğretim programı kullanılmıştır. Deney grubunda beş heterojen grup oluşturulmuş ve grupların başarı seviyeleri göz önünde bulundurularak heterojenlik sağlanmıştır. Veriler, her iki gruptaki öğrencilere uygulanan başarı testleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Jigsaw tekniği ile eğitim verilen deney grubundaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilere göre daha yüksek akademik başarı gösterdiği bulunmuştur. Bu bulgular, Jigsaw tekniğinin, özellikle fen bilgisi gibi karmaşık ve kapsamlı konuların öğretiminde etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ayrıca, işbirlikli öğrenme yöntemi, akademik başarıları düşük olan öğrencilerin derse katılımını artırmış, özgüven eksikliği yaşayan öğrenciler ise iletişim kurarak sosyal gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the“Jigsaw”technique, one of the cooperative learning methods, on student success in teaching the unit“Reproduction, Growth and Development in Living Organisms”at the secondary school level. A quasi-experimental design was used in the study and a pre-test-post-test model with a control group was applied. The study was conducted on 7th grade students studying at Gazi Kamil Ayhan Secondary School in Elazığ province. The control group consisted of 36 students and the experimental group consisted of 38 students. Before the lesson started, it was determined that the academic success levels of the classes were similar by looking at the 6th grade science course grade point averages of the students in the experimental and control groups. While the lesson was taught using the Jigsaw technique in the experimental group, the science course curriculum implemented by the Ministry of National Education was used in the control group. Accordingly, five heterogeneous groups were created in the experimental group. The heterogeneity of these groups was ensured by looking at the 6th grade science course grade point averages of the students in the experimental group. While the lesson was taught using the jigsaw technique in the experimental group, the science course curriculum conducted by the Ministry of National Education was used in the control group. Data were collected through achievement tests applied to students in both groups. As a result of the research, it was determined that the students in the experimental group who were taught with the jigsaw technique showed higher academic success than the students in the control group. These findings revealed that the jigsaw technique is an effective method especially in teaching complex and comprehensive subjects in science lessons. In addition, the cooperative learning method ensured the participation of students with low academic success in the group. It contributed to the social development of students with low self-confidence by communicating and producing a product.