Açık kalp cerrahisi uygulanan hastaların yoğun bakımdaki konfor düzeyini etkileyen ve yordayan faktörlerin incelenmesi
Examination of factors affecting and predicting the comfort level of patients undergoing open heart surgery in intensive care unit
- Tez No: 910612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, açık kalp cerrahisi uygulanan hastaların yoğun bakım ünitesindeki konfor düzeyini etkileyen ve yordayan faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel, korelasyonel ve tanımlayıcı tipteki çalışmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin Kalp Damar Cerrahi Servisi'nde yatan, Ocak- Haziran 2024'te açık kalp cerrahisi uygulanan 126 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ), Görsel Ağrı Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni ve hastalardan yazılı onam alınmıştır. Hastaların PKÖ toplam puan ortalaması 103,75 ± 16,40 olarak saptanmıştır. Hastaların kronik hastalık varlığı, önceki ameliyat deneyimi, şimdi olacağı ameliyat hakkındaki düşünceleri, yoğun bakımda kalma süresi, yoğun bakımda hissettiği günlük ağrı puanı ve analjezik uygulanması, uygulanan analjezik ve günlük kullanım sıklığı, bulantı/kusma varlığı ve antiemetik uygulanması, uyku kalitesi ve yoğun bakımda deneyimlediği ortalama ağrı puanı, Kısa ve Uzun Dönem CKÖ alt boyutu puanı ve CKÖ toplam puanına göre PKÖ toplam puanının değiştiği belirlenmiştir. Ancak bağımsız değişkenlerin tek başına PKÖ toplam puanı üzerine etkisi bulunamamıştır (p>0,05). Yoğun bakımdaki uyku kalitesinin ve şimdi olacağı ameliyat hakkındaki düşüncelerinin hasta konforunu pozitif yönlü yordadığı, uzun dönem cerrahi korkunun hastaların konforunu negatif yönlü yordadığı bulunmuştur. Çalışma sonucunda açık kalp cerrahisi uygulanan hastaların yoğun bakımdaki konfor düzeylerinin iyi olduğu, yoğun bakımda kaliteli uyumalarının ve olacağı ameliyat hakkındaki düşüncelerinin olumlu olmasının konforlarını arttırdığı, cerrahinin uzun dönem sonuçlarından korkmaların konforlarını azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the factors affecting and predicting the comfort level of patients undergoing open heart surgery in the intensive care unit. The sample of the cross-sectional, correlational and descriptive study consisted of 126 individuals who were hospitalized in the Cardiovascular Surgery Service of a university hospital and underwent open heart surgery between January and June 2024. The data of the study were collected using the Patient Information Form, Surgical Fear Scale (SFS), Visual Pain Scale, and Perianesthesia Comfort Scale (PCS). The data were analyzed using SPSS 27.0 (Statistical Package for Social Sciences). Ethics committee approval, institutional permission and written consent were obtained from the patients for the study. The patients' mean PCS total score was determined as 103.75 ± 16.40. It was determined that the total PCS score changed according to the patients' presence of chronic disease, previous surgery experience, thoughts about the surgery to be performed now, duration of stay in the intensive care unit, daily pain score felt in the intensive care unit and analgesic application, analgesic applied and frequency of daily use, presence of nausea/vomiting and antiemetic application, sleep quality and average pain score experienced in the intensive care unit, Short and Long Term SFS sub-dimension score and SFS total score. However, no effect of the independent variables alone on the PCS total score was found (p>0.05). It was found that sleep quality in the intensive care unit and thoughts about the surgery to be performed now positively predicted patient comfort, while long-term surgical fear negatively predicted patient comfort. As a result of the study, it was found that the comfort levels of patients who underwent open heart surgery in the intensive care unit were good, that having quality sleep in the intensive care unit and having positive thoughts about the upcoming surgery increased their comfort, and that fear of the long-term consequences of the surgery decreased their comfort.