Antrenörlerin stres yönetimi örgütsel bağlılığı ve iş performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress management, organizational commitment and work performance of youth sports performers
- Tez No: 910884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, antrenörlerin stres yönetimi, örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Bingöl ilinde farklı branşlarda görev yapan 255 antrenör oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz modeline dayanmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiş olup, verilerin analizi SPSS 26 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada,“Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Bireysel İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, stres yönetimi becerileri yüksek olan antrenörlerin örgütsel bağlılıklarının daha güçlü olduğunu ve bunun iş performanslarına olumlu yansıdığını göstermiştir. Stresle etkili bir şekilde başa çıkabilen antrenörlerin iş yerinde daha motive oldukları ve görevlerini başarıyla yerine getirdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, demografik faktörlerin de bu ilişkiler üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, antrenörlerin stres yönetimi becerilerinin geliştirilmesinin hem bireysel iş performanslarını hem de örgütsel bağlılıklarını artırmada etkili bir yöntem olduğu anlaşılmıştır. Spor sektöründe çalışan antrenörlerin iş stresini etkili bir şekilde yönetmelerine yönelik destekleyici uygulamaların ise bireysel ve kurumsal başarıyı artıracağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between stress management, organizational commitment, and job performance among coaches. The sample of the study consists of 255 coaches working in various sports disciplines in Bingöl province. The research is based on the descriptive analysis model, one of the quantitative research methods. The survey method was used as the data collection tool, and the data were analyzed using SPSS 26 software. The study employed the ''Coping with Stress Scale'' the ''Organizational Commitment Scale,'' and the ''Individual Job Performance Scale.'' The findings indicate that coaches with strong stress management skills exhibit higher levels of organizational commitment, which positively influences their job performance. Coaches who effectively cope with stress are found to be more motivated at work and perform their duties successfully. Additionally, it was observed that demographic factors have a significant impact on these relationships. In conclusion, it has been understood that improving the stress management skills of coaches is an effective method to enhance both their individual job performance and organizational commitment. Supportive practices aimed at helping coaches in the sports sector manage work-related stress effectively are likely to contribute to both individual and organizational success.