Gestasyonel diabetes mellitus'lu gebelerde serum xenopsin related peptide-1 düzeylerinin araştırılması
Investigating the levels of serum xenopsin related peptide-1 in pregnant women with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 910886
  2. Yazar: YASİN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu tıpta uzmanlık tez çalışması Gestasyonel Diabetes Mellitus'lu (GDM) gebelerde serum Xenopsin Related Peptid-1 (XRP-1) seviyelerini araştırarak yeni bir biyomarker olarak klinik pratikte kullanılıp kullanılamayacağını belirlemeye çalışmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması prospektif bir kohort araştırması olup Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Nisan 2024 – Eylül 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma için, GDM'si olmayan sağlıklı (Grup 1, n=60) ve GDM'li (Grup 2, n=60) toplam 120 gebe dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların obstetrik öyküsü, klinik özellikleri ve laboratuvar sonuçları ile serum XRP-1 düzeyleri veri tabanına kaydedilerek gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaş, küretaj, ektopik gebelik sayısı, başvuru esnasındaki gebelik haftası, doğum haftası, prezentasyon, bebek cinsiyet, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, ikili tarama testi, üçlü tarama testi ve fetal anatomik tarama açısından karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamış iken, VKİ (28,73±5,53 vs 34,79±7,91; 0,032), gebelikte alınan kilo (7,52±2,74 vs 12,88±4,6;
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the serum levels of Xenopsin Related Peptid-1 (XRP-1) in pregnant women with Gestational Diabetes Mellitus (GDM) to determine whether it could be used as a new biomarker in clinical practice. Materials and Methods: This thesis study is a prospective cohort research conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Antalya Training and Research Hospital, Health Sciences University, between April 2024 and September 2024. A total of 120 pregnant women were included in the study: 60 healthy pregnant women without GDM (Group 1) and 60 pregnant women with GDM (Group 2). The obstetric, clinical characteristics, laboratory results, and serum XRP-1 levels of the participants were recorded in a database and compared between the groups. Results: No statistically significant differences were found between the groups in terms of age, history of curettage, ectopic pregnancies, gestational age at admission, birth week, presentation, infant sex, 1st and 5th minute APGAR scores, double test, triple test, and fetal anatomical scan. However, significant differences were observed in the following parameters: Body Mass Index (28.73±5.53 vs. 34.79±7.91; p=0.032), weight gain during pregnancy (7.52±2.74 vs.